Над 650 сигнала за наводнени сгради са получили в пожарната в Пловдив

Порои и мощни гръмотевични бури се развиха на много места в страната в нощта срещу понеделник.

Проливен дъжд наводни Пловдив. За по-малко от час улици и булеварди се превърнаха в реки. Десетки автомобили закъсаха. Стотици домакинства останаха без ток заради аварии. Наводнени бяха къщи, мазета на жилищни и обществени сгради и четири болници. Екипи на Пожарната са евакуирали 120 бедстващи деца от дома на културата „Борис Христов“.

Порои и мощни гръмотевични бури на много места в страната (ОБЗОР)

Отводнена е сградата на областната администрация в града. 30 души - сред тях  малки деца и 4 бременни жени - и са изведени от бедстващи автомобили. Оказана е помощ на четирима самотно-живеещи инвалиди в наводнени жилищни сгради. 

Евакуирани бяха два мола. Водата нахлула в търговските центрове през централните входове. Магазините затвориха спешно, а хората бяха изведени.

„Ситуацията в района вече е спокойна. Местата, които снощи бяха критични вече не съществуват като такива. В следващите няколко часа ще бъдат остранени и проблемите във ВиК мрежата”, коментира Борислав Инчев, кмет на район "Южен" в Пловдив, който пострада най-тежко след бедствието вчера. Най-засегнатата пътна отсечка там - "Коматевско шосе" е отводнена и в момента платната за движения се почистват.

Инчев допълни, че заради обилните валежи е била затормозена отводнителната канализационна система. Другият проблем е падналите листа, които правят покривка, която също пречи на отводняване. „Дано да сме си научили урока”, лаконичен бе той.

Продължават отводнителните дейности и в подлеза на Централна гара в Пловдив, както и във всички подобни съоръжения в Града под тепетата. През тази нощ за овладяване на критичната ситуация са се грижили около 400 служители на общината, полицията и пожарната. 20 екипа на РСПБЗН отводняват наводнени къщи.

Служителка на търговски обект, намиращ се в подлеза обясни, че снощи е имало вода до коленете. В нейния магазин е имало мокри дрехи и чорапи.  12 са били критичните точки в града след пороя снощи. Това пък съобщи на брифинг министърът на вътрешните работи Младен Маринов. На място е и директорът на Национална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Николай Николов. 

Снощи в Старозагорско също имаше проливни дъждове. В село Средногорово река излезе от коритото си и заля къщи. Наводниха се изби и приземни етажи. Реколтата на много стопани беше потопена и почти унищожена. Във връзка с пороите и очакваните нови валежи от земеделското министерство съобщиха, че отводнителните помпени станции на територията на цялата страна работят денонощно и се наблюдават от служители на „Напоителни системи“. Извършва се денонощен обход и наблюдение на язовири, реки и диги. Има готовност да се използва тежка техника, за да не се допуснат бедствени ситуации.

„През годините ние не сме получавали никакви целеви средства за почистването и коригиране на коритото на река Гюрля. През 2017 година направихме почистване по моя инициатива. Маркирани са всички опасни дървета и са отстранени. Почистили сме цялата река", коментира кметът на село Средногорово 

„В момента в къщата ми има едни 40-50 сантиметра вода, трябва да се изпомпа”, разказва местен жител.

„За последните 16 години реката е имало три бедствие като това Вчера беше най-голямото. Тук проблемът е, че реката е много плитка, основната скала е много близо. Трябва държавата да се намеси. Да се изградят диги, да се укрепи коритото, за да се ликвидира веднъж завинаги този проблем”, коментира Деньо Катанов.

Река Янтра повиши критично нивото си край Велико Търново. Днес сутринта то е достигнало 6 метра. Подходите към църквата "Св. 40 мъченици" бяха наводнени. 

Клипове от пороите в Пловдив и региона получихме и в рубриката ни "Моята новина". Очакваме и вашите снимки и видеоматериали ТУК.

Каква е прогнозата за вашия регион може да видите ТУК.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.