Не е сигурно, че утре ще има решение, прогнозира холандският премиер

Реакциите на европейските лидери след тежкия и безрезултатен Европейски съвет не звучат особено оптимистично. 

Френският президент Еманюел Макрон разкритикува остро това, че на срещата на върха на ЕС не е било взето решение кой да заеме висшите длъжности в съюза, макар да добави, че се надява при възобновяването на преговорите утре да бъде постигнато споразумение, предаде Ройтерс.

"Днес приключихме с провал, това е много лош имидж както за Съвета, така и за Европа", каза Макрон пред репортери. "Ясно е, че отчасти този провал се дължи на някои лични амбиции", допълни той, цитиран от БТА.

Борисов: Кристалина Георгиева не е без работа, за да й търсим пост (ВИДЕО)

Холандският премиер Марк Рюте днес каза, че процесът по разпределяне на постовете в Европейската комисия е "невероятно сложен" и че не е сигурно дали до утре ще бъде постигнато решение, предаде Ройтерс. Рюте отказа да коментира съобщенията, че холандският политик Франс Тимерманс се е очертал като силен кандидат за председател на Еврокомисията.
"Невероятно сложно е. Има толкова много политически фракции", каза Рюте и добави, че някои от фракциите остават разделени помежду си. 

В същото време германският канцлер Ангела Меркел заяви, че продължава да се надява на компромис при номинациите за ключовите постове в Европейския съюз, след прекратяването до утре на срещата на високо равнище, посветена на този въпрос, предаде Франс прес. Обсъжданията са "сложни", каза Меркел, но добави, че се надява, че "с добра воля ще бъде постигнат компромис", съобщава БТА.

Изпълняващата длъжността канцлер на Австрия Бригите Бирлайн пък коментира, че предложението за разпределението на висшите постове в ЕС се е провалило заради липса на достатъчен баланс.

"Позицията ни беше, че балансът в целия пакет липсва", каза Бирлайн пред журналисти.

Лидерите на 28-те държави членки на ЕС изглеждаха близо до споразумението. Дипломати заявиха, че холандският социалист Франс Тимерманс е фаворит за председателския пост в Европейската комисия. Но това е само един от общо петте, които трябва да бъдат разпределени, включително и този на президента на Европейската централна банка.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.