Гешев заяви, че между него и президента няма сблъсък

„Сблъсък с президента не сме имали. Аз направих искане до Конституционния съд за тълкуване на една наредба, която за мен не е ясна. Прокуратурата има голям потенциал, който не е използван. Колко да ни е трудно? Живеем в собствена държава, взимаме добри заплати. Не стрелят по нас, засега. Единственото, което можем да направим, е да дадем на българите, това което очакват. А те очакват повече справедливост и това, което те наричат „криминален преход” да свърши. Знам, че прокуратурата не може да направи всичко, но се опитваме”. Това заяви в интервю за БНР главният прокурор Иван Гешев.

Гешев: Това е само началото, очаквайте продължение

"Колегите разбират, че в крайна сметка работят за себе си и своите деца. Ние живеем в една хубава държава, колкото и да сме черногледи като нация. За разлика от много държави нямаме чак такива проблеми с престъпността.  Нямаме неразкрито убийство. Нямаме престрелки между наркобанди. Една да се случи и ще падне правителството. Не казвам, че при нас е идеално. Имаме два проблема. Първият е липсата на приличие и че се краде много. Вторият ни проблем е битовата престъпност в определени райони и малки населени места. Ако държавата си е на мястото, тези проблеми могат да бъдат сведени до нормални граници, това може да бъде направено”, смята Гешев.

Гешев: Прокуратурата не е нарушила закона

„Главният прокурор  и прокуратурата нямат лични врагове. Това е политика на президента  - да не подписва указите от първия път, това е негово правомощие. Не може някой да му се сърди. С това не виждам никакъв проблем. Този дебат, който инициира президентът, според мен, е на тема „Има някакъв проблем, намерете го” и той не е ясно формулиран. Президентът инициира дебат, свързан с прокуратурата. Не ми е ясно точно какъв, тъй като прокуратурата не беше поканена. Не са ме канили в президентството. Да те кани съветник е обидно за институцията”, заяви главният прокурор.

Гешев: Обявяваме война на битовата престъпност (СНИМКИ)

„Записите на Радев са доказателства по делото. Аз знаех какъв ефект ще предизвикат. Това не е изключение. Това е стил на поведение на структурите, които ръководя. Моето дълбоко разбиране е, че прокуратурата трябва да обяснява действията си и да представя гледната си точка. Ние трябва да защитаваме позицията си и да обясняваме действията си. Заставаме зад определени тези, българските граждани ще кажат дали сме прави”, категоричен е Гешев.

Той разкри, че записите от разговора на шефа на военно въздушните сили и президента са били част от разследване на фирма, доставчик на армията за стотици милиони. Офисите й са били обискирани миналата година. Разследването на спецпрокуратурата и ДАНС е било прекратено именно заради имунитета на държавния глава. И заради това главният прокурор е поискал тълкуване от Конституционния съд.

„Има разследване на Специализираната прокуратура, което е с предмет и обем, различни от представеното в медиите. Касае се за една фирма, която е контрагент на Министерство на отбраната и въобще на въоръжените сили за различни доставки за стотици милиони през годините. Ако се върнете назад в съобщенията, ще се досетите коя е тя, защото са извършени претърсвания в офисите ѝ. В хода на това разследване ДАНС в един момент са експлоатирали СРС, извън наказателно производство - не по искане на прокурор, изготвили са ВДС, преценили са, че те са относими към това разследване, пратили са ги на наблюдаващите прокурори и те са ги присъединили към досъдебното производство", каза Гешев.

Гешев: Не може главният прокурор да бъде привикван с SMS-и в президентството (ВИДЕО)

"На 22-ри януари наблюдаващите прокурори констатират, че вероятно президентът говори с лицето Цанко Стойков (командир на ВВС- бел.ред.) и аз бих направил това, което те направиха, което е единствено възможното - да спрат наказателното производство. Защото всяко друго действие, за да се установи дали президентът разговаря с г-н Стойков и дали наистина е смачкана една проверка, и дали е смачкана проверката, която вие казвате, е касаеща назначение на съпругата му или за нещо друго, би било нарушение на чл. 103 от Конституцията“, коментира още той.

"Какъв щеше да е моят правилен ход, да го скрия това дело? Да го изям ли, да го скрия? Да извърша това, което хората около Прокопиев твърдят, че прокуратурата и главният прокурор потенциално всеки ден извършват престъпление", посочи главният прокурор.

Гешев посочи, че не се е обърнал в случая към Народното събрание, защото не са изяснени обстоятелствата дали е президентът и дали е извършено престъпление заради неяснотата на разпоредбата на чл. 103 от Конституцията.

"Всички се хванаха за определението "държавна измяна", защото е по-колоритно, а не са прочели другата част от моето искане, а тя е по-важната. Моето мнение е, че в България няма абсолютни имунитети. Смятам, че, когато има данни или доказателства, че вероятно лице с имунитет - дали президент, дали вицепрезидент - може да е извършило престъпление, трябва да се направи всичко възможно да се съберат всякакви доказателства дали това лице е извършило престъпление и какво. След като се установи, че това лице е извършило такова престъпление според наблюдаващия прокурор, да се спре производството и да се изпрати на Народното събрание, което да прецени дали има основания за импийчмънт", обясни главният прокурор.

Той уточни, че прокуратурата още няма доказателства, че президентът е човекът, който говори в записите, предстои събиране на още доказателства.

По думите на Гешев сега всичко е в ръцете на КС: "Ако те решат, че има недосегаеми хора, че има абсолютни имунитети, аз не споделям това виждане, ние ще се съгласим". 

Главният прокурор изрази учудване, че се твърди, че назначаването на съпругата на президента е повод за проверката в КПКОНПИ и уточни, че преди да се произнесе КС, прокуратурата не може да се интересува каква е тази проверка, защото "всяко действие, което ще направят прокурорите за проверка на това, ще е в нарушение на чл. 103 от Конституцията".

Относно огласените СРС-та, Гешев коментира: "Това са веществени доказателствени средства (ВДС). Това не е изключение, това е стил на поведение на тези структури, които аз ръководя", категоричен беше главният прокурор. По думите му в обществото трябва да има и другата гледна точка: "Ние заставаме с имената си и заставаме зад определени тези. Дали сме прави, или не сме - ще преценят българските граждани. Ние не се притесняваме от истината", заяви Иван Гешев.

По темата за инициираните от президента дебати за промени в Конституцията, той заяви: "Президентът инициира дебат, свързан с прокуратурата, но тя не беше поканена на тези дебати. Не ми е ясно какъв е този дебат". Гешев уточни, че според него президентската инициатива е на тема "има някакъв проблем, намерете го". Той посочи, че дебатът за промени в Конституцията, не е свързан с "изтърканите политически клишета", че главният прокурор е недосегаем, а е свързан с прокуратурата, но не е ясен обемът му. Гешев беше категоричен, че искането му от Конституционния съд за даване на задължително тълкуване на конституционната разпоредба, свързана с търсене на наказателна отговорност от държавния глава, не е търсене на реванш за това, че Румен Радев не подписа от първия път указа за назначаването на Гешев за обвинител номер едно в страната.

Гешев: Арестът на Васил Божков е официално потвърден от ОАЕ (ВИДЕО)

Главният прокурор уточни, че не е бил канен в президентството, а е получил SMS: "Да те кани съветник, който вероятно е този Митко, на когото е било възложено да смачка една проверка, това е обидно за институцията" и сравни, че същото би било, ако чистачка от прокуратурата изпрати SMS и да привиква президента при главния прокурор. 

Иван Гешев отбеляза, че съобщението е било любезно и добави: "С мен всички са любезни напоследък".

СЛЕД ЗАБРАНАТА НА САЩ: Миталов излезе в болничен, Съдийската колегия се събра извънредно (ОБЗОР)

"Ние не съобразяваме действията си с политическия контекст - кой ще е доволен и кой - не. Аз съзнавам, че действията на прокуратурата имат политически последствия", коментира главният прокурор Иван Гешев и добави:

"Фактът, че вицепремиер (Красимир Каракачанов - бел.ред.) казва, че сме извършили политическо убийство, т.е. не е особено щастлив от действията на прокуратурата по задържането под стража на министър от неговата квота (министърът на екологията Нено Димов, който подаде оставка след задържането му - бел.ред.); фактът, че Корнелия Нинова каза в декларация в Народното събрание, че пак прокуратурата е виновна; фактът, че милиардери се крият и са недоволни как ги репресира и колко страшна е прокуратурата. Това означава едно - ние си вършим работата". 

На въпрос дали очаква да получи обаждане да не "удря" по някого, Гешев отговори:

"Не вярвам да има такива самоубийци".

Васил Божков не е регистрирал експонати близо 10 години (ОБЗОР)

Прокуратурата не съобразява и няма да съобразява действията си с политическите последствия, каза главният прокурор Иван Гешев. Той подчерта, че обвинението ще направи всичко възможно да върне в България бизнесмена Васил Божков. До момента той има седем повдигнати обвинения и 559 милиона лева констатирани щети за хазната от това, че не е плащал реалния размер на таксите от лотарийните игри. 

"Това, че той в момента се намира в Обединените арабски емирства - ще направим всичко възможно да си го приберем", категоричен беше Гешев. Той даде пример, че българските служби намериха Арабаджиеви в Испания, както и Баневи: "И си ги прибрахме", каза отново главният прокурор.

„Най-вероятно една част от колекцията на Божков е открадната. След това вероятно е изведена извън България и е изпрана през фалшиви аукциони. Подозирам, че в колекцията на Божков ще се окажат един куп предмети с историческа ценност”, обясни Гешев.

Съдът в Белград разглежда екстрадицията на Цветан Василев (ОБЗОР)

Относно случая с Цветан Василев, Гешев коментира: "Няма такъв случай в историята на Европа. Няма такъв случай! Да няма решение. Кажете, че няма да го екстрадирате или ще го екстрадираме. Няма решение. Това означава, че зад него стоят сериозни сили в Сърбия. Аз знам какви сили седят и знам защо седят. И за всеки не е трудно да предположи и аз го казах". Той уточни, че прокуратурата показва какъв е проблемът, а "дали българската държава и политици, дали сръбската държава и чуждите интереси, които седят в сръбската държава, ще съобразят това нещо, не мога да Ви кажа".

Шефът на ВСС за съдия Миталов: В кадровото му досие няма данни за корупция

„Хората, които работят в съда, работят под изключителен стрес, събота и неделя. Във всяка структура има черни овце. Въпросът е да локализираме проблемите си и да ги решаваме. Всеки трябва да си поема отговорност. Проблемите на съда са за Лозан Панов. Това, което направиха САЩ, са действия според тяхното право. Това е политически и юридически инструмент, който те използват, за да ни подпомогнат в борбата с корупцията. За мен това са партньорски действия”, коментира Гешев. За статута на Андон Миталов той бе категоричен, че трябва да бъде попитан Лозан Панов.

Редактор: