Решението е взето по предложение на държавния секретар Майк Помпео

„Приветствам решението на Борда на Корпорацията за финансиране на международното развитие на САЩ, който под председателството на моя колега Майк Помпео прие да участва в Инвестиционния фонд на Инициативата „Три морета“ с вноска от 300 млн. долара.” Това написа в личния си профил във Facebook външният министър Екатерина Захариева.

Приветствам решението на Борда на Корпорацията за финансиране на международното развитие на САЩ, който под...

Posted by Екатерина Захариева on Friday, December 11, 2020
Така капиталът на Фонда на „Три морета“ вече надхвърли 1,2 млрд. евро, съобщава пресцентърът на Министерство на външните работи. Решението, което е взето по предложение на държавния секретар Майк Помпео, е важна стъпка, с която САЩ потвърждават силната си подкрепа за Инициативата, като отпуснатите средства са предназначени за развитие на трансграничната енергийна инфраструктура в Централна и Източна Европа, посочват още от ресорното министерство.

С решение на българското правителство от септември 2020 г. страната ни пое солидарен ангажимент да участва с вноска от 20 млн. евро в Инвестиционния фонд на „Три морета“. По линия на Инициативата България е предложила за реализиране проекти като разширяването на подземното газохранилище в Чирен, което е важен елемент от стратегическата енергийна инфраструктура за нас и региона, рехабилитацията на железопътната линия Русе-Варна, изграждането на тунел под прохода „Петрохан“ и на магистрала „Черно море“, свързваща Бургас и Варна.

Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева бе определена за Национален координатор по въпросите на „Три морета“, като е създадена Междуведомствена координационна група и Секретариат за организиране на българското председателство, в който са включени и представители на президентската администрация.

Президентството и властта в спор за домакинството на "Три морета"

„Три морета“ е политико-икономически проект на 12 държави - членки на ЕС от Централна и Източна Европа: Австрия, България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Хърватска и Чешка република, като целите му съответстват изцяло на Кохезионната политика на ЕС. Инициативата се основава на стратегическо партньорство със САЩ и се ползва с подкрепата на Германия.

Целта на „Три морета“ е да насърчи сътрудничеството между страните по оста Север-Юг, а основният й фокус е развитието на сътрудничеството в търговско-икономическата област, задълбочаването на интеграцията на страните от региона между Балтийско, Адриатическо и Черно море и създаването на по-голяма свързаност в областта на енергетиката, транспорта, комуникациите, информационните технологии, бизнеса.

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК или iOS (Apple) ТУК.

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща.
Редактор: Станимира Шикова