Сериозните температурни амплитуди са довели да измръзване на близо 100% от овощните дръвчета

Овощари от цяла Североизточна България са пред фалит. Сериозните температурни амплитуди през февруари и март са довели да измръзване на близо 100% от кайсиевите насаждения в региона. Друг проблем са високите цени на препаратите за растителна защита, които се внасят основно от Украйна. Ще има ли фалити на производители и ще има ли български плодове на трапезата ни разказва Наталия Йорданова.

Председателят на Съюза на Дунавските овощари Николай Колев отглежда близо 400 декара овощни дървета край Русе. Основно ябълки, круши и праскови. В региона традиционно най-много са кайсиевите масиви, а тази година не се очертава добра реколта.

„Ранните сортове измръзнаха на 100%, средно ранните на места имат поражения на 50-60%", обясни той.

Не само температурните аномалии, но и липсата на дъжд се отразява пагубно на фиданките. Войната създава проблем и с доставката на торове.

„Има липси на пазара, бавят се доставките заради войната в Украйна, а на някои видове торове цената е 4 пъти над нормалната”, каза още Николай Колев.

КЕВР реши: Природният газ поскъпва с над 25%

Скъпите горива също отказват овощарите от градините им.  Въпреки това български плодове на пазара и тази година ще има, но на висока цена.

Българските плодове на пазара са едва 20% и както през последните години се очаква да си купуваме предимно вносни  ягоди, череши, кайсии и сливи. За да оцелее българското овощарство от бранша предлагат Министерство на земеделието да предвиди финансова помощ.

Цените на стоките у нас коментира в студиото на „Събуди се” Владимир Иванов от Държавната комисия по стокови борси и тържища.

„Поскъпването на природния газ доведе до повече натиск върху производството на торовете. Те и без това са достатъчно скъпи. Едва ли цената на газа ще се отрази на препаратите за химическа защита. Абсолютно логично е да поскъпне и храната.Рано е да говорим какво ще се случи през септември заради войната”, обясни той.

По думите му оранжерийната продукция е пострадала значително. „Това се очакваше заради скъпите енергийни ресурси. Идва по-топъл сезон, очаква се по-засилено производство. Наблюдавам в Гърция и Турция, че стока има. Конкурентната среда не е нарушена. Може би към май и юни цените ще се стабилизират”, каза още Иванов.

По думите му практиката от последните години показва, че покрай големите празници наблюдаваме резки движения в цените.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.