Той обаче смята, че предсрочни избори не са изход
Казус като РС Македония наистина ще взриви коалицията. Това каза депутатът от „Има такъв народ” Станислав Балабанов в студиото на „Здравей, България”. По думите му действията на премиера Кирил Петков и неговия външнополитически екип са в посока, извън коалиционното споразумение.
„Това, което е правил г-н Петков и неговият външнополитически екип, е в съвсем друга посока. Един казус като Северна Македония наистина ще взриви коалицията. И ако той сега не помисли и не ревизира позицията си, публичното му говорене ще се пресече с обещанията, които е давал, и ще имаме огромен проблем”, допълни той.
„Когато е заложена България, няма как да се опитваме да внушаваме някакви неистини. Ще го кажа от моя опит, който ще потвърди всичко написано от нашия лидер по темата. Миналия петък имаше закрито заседание в НС, на което изслушвахме Теодора Генчовска. Тогава тя потвърди всяка една написана дума във Facebook на г-н Трифонов”, уточни депутатът.
Балабанов коментира и намек на Тошко Йорданов за документи. „Става въпрос за паметните записки. Те са редица, от доста срещи. Говори се за странната позиция на премиера Петков за тези неща. Странната позиция, която е извън всякакво коалиционно споразумение, извън всякакви разговори, които бяха потвърдени на коалиционен, консултативен съвет”, подчерта той.
Логиката показва, че в ситуацията на редица кризи предсрочни избори не са изход. Това не е държавническо поведение. Затова максимално се стремим всички коалиционни партньори да се уповаваме на коалиционното споразумение, което играе ролята на фундамент. Докато то се спазва, се надявам, въпреки различията и публичното говорене, да има консенсус и стабилност в държавата, заяви още Балабанов.
„Едни предсрочни избори ще задълбочат още повече кризите. Но в последно време наистина има казуси и проблеми, които изострят отношенията в коалицията”, подчерта още той.
„Логиката е коалиционните партньори в един парламент да се изправим срещу модела, който българските граждани очакват да променим - този на ГЕРБ и ДПС, старото статукво”, допълни Балабанов.
Управителят на БНБ
Депутатът уточни, че темата за БНБ не е била залегнала в коалиционното споразумение. „Всеки имаше право да издига собствен кандидат. Да изключим всякакви лъжи и спекулации - предварителна договорка за обща кандидатура не е имало. Затова ние бяхме толкова предвидими отначало по отношение на нашата позиция”, коментира Балабанов.
Той посочи, че съжалява Андрей Гюров, защото „не е лош човек”, но се е превърнал в жертва на собствените си партийци. „Беше издигнат в последния момент. След това беше свален. Не знам на каква цена е готов да унижава качествата си, но се получи така”, смята депутатът.
Балабанов разкри и каква е била предисторията: „ПП в месеца, в който се бавеше процедурата за издигане на номинации за управител на БНБ, имаха няколко предложения, към няколко личности, за да ги издигнат като кандидатура. Като започнем от Кристалина Георгиева - сами си направете сметка защо тя. Минем през Илиян Михов от Сингапур и стигнем до една дама, която беше с бакалавърска степен”, поясни той.
„В парламента имаше абсурдното предложение да се променят правилата и изискванията за това как да изглежда гуверньорът на БНБ и да отпадне степента „магистър”. Опазил ни Господ, че ние не приехме тази поправка, защото щяхме да станем за смях”, категоричен е Балабанов.
Според него Любомир Каримански е бил обединяващата личност в предходни и настоящи парламенти. „Асен Василев идваше на крака в Народното събрание да му стисне ръката, когато Каримански приемаше извънредни бюджети. Тогава беше обединяваща личност. В един момент обаче стана разединител”, припомни депутатът.
Повече гледайте във видеото.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Георги Генов