Снимка: БГНЕС
„Неизпълнението му ще доведе до милиарди левове загуба за страната", каза Росен Христов
Договорът с „Газпром експорт” е изгоден за България. Неизпълнението му ще доведе до милиарди левове загуба за страната. Това заяви днес министърът на енергетиката Росен Христов. Според него темата с руския газ се политизира.
България, трябва да настоява за изпълнение на сключения договор с Газпром и да преговаря с доставчика, тъй като цената на газа от Русия е икономически изгодна, смята Христов. “Става въпрос за преговори в рамките на сегашния договор. Имаме договорени 3 милиарда кубични метра на година. Задължително трябва да използваме 70% от тях, в противен случай трябва да ги платим, без значение дали ги използваме, или не - тоест трябва да платим 2,4 милиарда. Използвали сме един”, обясни Христов.
„Няма закъснение от графика за пускането в действие на газовия интерколектор Гърция – България. Общините трябва да свършат доста работа, свързана с предоставяне на документация за сертифициране и завършване на локални пътища", поясни той. И допълни, че следващата седмица на визита в България са поканени министрите на енергетиката на Гърция и Румъния.
„Според договора, който сега имаме с „Газпром”, цената на газа, който бихме получили, е близка до тази, която получаваме от Азербайджан. За сравнение мога да ви кажа, че тези два танкера, които сега ще разтоварят септември месец, цената им е около 50% по-висока от тази на газа, който бихме получили в рамките на сегашния договор. Това са стотици милиони, които всички ще трябва да платят. Много се радвам,че в София има хора с финансови възможности и са готови да плащат по-скъп газ. Ние имаме такъв, веднага може да им го продадем. За всички онези общини, болници, училища, фирми, браншови организации, профсъюзи, които твърдо показаха преди няколко години, че имат нужда от евтин газ, ние ще работим да доставим максимално евтин", каза още Христов.
„Това не означава, че не търсим други източници. Преговаряме с Турция, със Саудитска Арабия, постоянно търсим нови възможности и ако нещо се появи, ние естествено няма да отидем при „Газпром", каза още министърът на енергетиката.
На 1-ви октомври се планира газовата връзка да премине към търговска експлоатация.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.