Снимка: БГНЕС
Това показват данните на МВР
Над 6 пъти се е увеличил миграционният натиск по границата спрямо година по-рано. Това показват данните на МВР. А наша проверка показа, че за хората от района на Малко Търново е ежедневие да виждат групи с мигранти. Преди два дни те дори видели автобуса, който часове по-късно катастрофира в Бургас. Основата версия е, че групата с млади мъже, жени и деца е преминала границата до река Мечи дол край село Бръшлян, в близост до резерват Витаново. Дървосекачи в района видели автобуса, паркиран край пътя още в сряда през деня. А ден след трагичната катастрофа, там отново е заловена група с мигранти. Групите ставали все по-многобройни и смесени - с бежанци от Афганистан, Иран, Сирия, Мароко и Пакистан.
„На всичките ни е ясно, че повече от 3 млн. стоят в Истанбул и тези хора всеки ден се групират и тръгват, за да стигнат до точка, която е някъде до вътрешността на Европа”, заяви Илиян Янчев, кмет на Малко Търново.
Тревогите на местните жители са, че мигрантският поток ще се засили през септември и октомври. Според тях на ден през района преминават между 100 и 200 души.
„Наистина има пик, който в цяла Странджа се усеща и за мен причината е само една - това е контролиран процес, който върви от Турция”, каза Илиян Янчев.
За добре организирани канали ни разказва и бившият началник на ГПУ Малко Търново полковник Тодор Браяновски. 67-годишният пенсиониран граничар споделя, че в срещите с мигранти в крайните гранични села Стоилово, Бръшлян, Сливарово се превръщат в ежедневие. Мъжът познава добре Старнджа и е убеден, че повредената на места гранична ограда не може да спре мигрантския поток.
„Още вторият месец, след като я направиха, и беше пробита”, разказва Браяновски.
Проблем оставал и частичната липса на видеонаблюдение в няколко гранични участъка и неработещи камери.
Репортер: Елена Танева
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Габриела Винарова