Такива големи травматични ситуации за психиката влияят върху цялостното функциониране на организма
„Необходимо е да се реагира максимално бързо и с психологическа помощ за пострадалите от земетресението в Турция и Сирия”. Това заяви психологът Ани Владимирова в „Интервюто в Новините на NOVA”.
„При такива огромни травматични ситуации за психиката на хората се нарушава цялостното им функциониране. Фрагментираните спомени от ситуацията, силните емоции остават в паметта и започват да влияят на цялостната мисловна дейност на мозъка”, каза Владимирова.
От думите й стана ясно, че се търсят доброволци, които знаят турски език. Те може да са медицински сестри, психолози, социални работници, психотерапевти, духовни лица, които да отидат на място и да помагат на хората.
Седмица след трусовете: Броят на жертвите в Турция и Сирия надхвърли 36 000
При подобно посттравматично стресово разстройство може да се стигне до доста тежки изменения и вторични заболявания. Хората ги развиват под формата на психози, депресии, панически състояния, поясни психологът.
„Посттравматичното разстройство може да се отключи както след ден, два, така и след година. Доказано е, че около 30% от хората развиват много тежки психологически последствия (след подобни бедствия), които продължават повече от 3 г., нарушават цялостното им функциониране, довеждат ги до тежки промени и неспособност да се справят психологически, социално, дори и професионално.
„В нашия регион не сме имали толкова мащабно бедствие, но в Турция в края на миналия век имаше такова земетресение. Там са работили екипи от EMDR терапeвти”, уточни тя.
Припомняме, методът EMDR - (Eye Movement Desensitization and Reprocessing), означава десенсибилизация и повторна преработка на информацията чрез движение на очите. Това е нова терапия за хора с емоционални проблеми, в основата на които стоят травматични преживявания.
„Терапията е призната от 2013 г. като научно доказана, бърза и ефективна терапия за прилагане в подобни случаи на масови катаклизми. Един от световноизвестните терапевти в това направление е Ваня Митева, тя е обучител и консултант за Австралия. Тя се свърза с Игнасио Харера, който е най-големият световен специалист в хуманитарни кризи с терапевтична практика. Той се отзова на молбата ни да обучи специалисти, които знаят турски език и могат да работят на терен”, поясни Владимирова.
Хареро ще обучи доброволци. Той е създал протоколи, чрез които един човек може да работи с по-голяма група, обясни тя.
„Виждаме кадри, наблюдаваме позата, телесния прочит на стреса, който са преживели тези хора. Те имат нужда да преработят този стрес, за да продължат да работят нормално. Споменът за всичко няма да изчезне, но при тази терапия, този спомен може да бъде надживян. Гледаме българските спасители като герои, но е важно и на тях да им се помогне”, допълни Ани Владимирова.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.