Коментар на журналисти

Големият въпрос е дали през изминалите година-две имаше демокрация или изнасилване и злоупотреба с демокрацията. Има много голяма воля у хората да се случи кабинет, а лидерите на водещите политически сили вече започнаха да укротяват тона. Не мисля обаче, че партиите са готови за компромис. Това каза Калина Влайкова, главен редактор на euronews.bg.

Според журналиста Слави Ангелов няма никаква изненада в това, което се случва. "Ако всички партии изпълнят обещанията, не само няма да има правителство сега, но и през септември. Фокусът трябва да е върху хората, не върху политиците. Вместо да решават проблеми, създават проблеми. Когато се промени този фокус, можем да говорим за промяна", заяви той. 

Време за избори: Защо е важно да упражним правото си на глас

Журналистът от БНР Силвия Великова смята, че изглежда, че нещата вървят към следващи избори. Най-важният въпрос сега е кога точно ще знаем каква е точно реалната подредба. Опасявам се, че ни чака дълго чакане на коментарите на политиците. Не ми се струва, че първите две партии могат да бъдат заедно, така че отиваме към избори. 67% от българите избраха да не гласуват. Радев би трябвало да бъде основание да има правителство. Няма да има коалиция анти Гешев, а дали ще има такава "да си върнем институциите на мястото", ще видим", отбеляза тя.

Бойко Станкушев от АКФ разкри, че чува коментари, че първите вече не са първи, което значи, че и вторите няма да са втори. ''Ключовият въпрос е защо никой от социолозите не се занимават с правене на профили на  тези, които не гласуват, защото те са много повече. Проблемът не е само дали вторият ще подкрепи първия, а и дали първият ще я поиска. Много ми е трудно, че лидерите ще се разберат около нещо общо. При правителство на малцинството обаче може да се сключи пакт за ненападение", подчерта той.

Културологът Георги Лозанов от своя страна посочи, че въпросът е колко от този вот е купен, колко е корпоративен, колко са твърдите ядра. "Колко хора днес сами, заставайки пред съвестта си, са взели решение за кого да гласуват. Тези хора може да са 3% от тези 30%, колкото е активността. Въпросът е кога на евроатлантиците ще им се стори, че положението става много опасно. Последните два избора са вече исторически, а не политически, защото са по време на война. Ще се очаква политическа геройка в поведението на политиците", смята той.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Цветина Петкова