Друго подвеждащо твърдение е за „български Майдан”
Публикация във Фейсбук невярно твърди, че продуктите с етикет на Apeel идват от ферма, собственост на Бил Гейтс, и съдържат с токсични моно- и диглицериди. Проверка нa Factcheck.bg показа, че нито едно от двете твърдения не е вярно. Това каза Георги Марчев от factcheck.bg за "Твоят ден".
Покритието на Apeel – Edipeel, все още не е широко разпространено в страните от Европейския съюз (ЕС). То може да се използва само върху продукти, които пътуват дълго до потребителя (най-често от тропически страни) и чиято обвивка обикновено не се консумира (цитруси, пъпеши, ананас, банани, папая, манго, авокадо и нар). В САЩ Edipeel се използва върху авокадо, лайм и ябълки, а в Канада – върху краставици.
Целта на създателите на Apeel е да бъде намалено изхвърлянето на храна, като тяхното покритие може драстично да удължи срока на годност на различни плодове и зеленчуци. По този начин се спестяват вода, използвана при отглеждането на продуктите, и храна.
Factcheck развенчава още една подвеждаща информация. В социалните мрежи активно се разпространява откъс от видео от живото излъчване на Българското национално радио (БНР) от протеста срещу държавния глава Румен Радев, в което един от интервюираните протестиращи изказва мнение, че „иска български Майдан”.
На украински думата „майдан” означава площад – подобно на българската дума мегдан.
Думата се превърна в емблематично название на протестите от 2013-2014 г. ( известни също като Евромайдан) и символ на граждански протест. Кремълската пропаганда представя събитията около Евромайдана от 2013-2014 г. като държавен преврат под ръководството на САЩ и с подкрепата на ЕС.
Целия разговор гледайте във видеото.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.