Това е мнението на доц. Киселова и адв. Рангелов
Решението на ВСС да не се занимава с това кой е компетентен да избере и.ф. главен прокурор остави два въпроса - има ли други стъпки за атакуване на това назначение и виждат ли юристите някакъв проблем.
ВСС реши: Няма да вземе отношение кой е компетентен да избере и.ф. главен прокурор
Според тях по темата легитимно ли е назначаването на Борислав Сарафов за изпълняващ функциите трудно би могло да има спор. Доц. Наталия Киселова смята, че вариантите са два. „Или Пленумът да потвърди избора, или да остане решението на Прокурорската колегия, тъй като законът не казва изрично, че един или друг има повече право в случая. Тоест може и Прокурорската колегия, и Пленумът да излъчват и.ф. главен прокурор”, посочи специалистът по конституционно право. Адв. Людмил Рангелов е категоричен, че изборът е направен напълно целесъобразно.
Затова юристите не очакват и изненади. „Това питане идва, защото самият министър беше изненадан от скоростта, с която беше избран Борислав Сарафов. Правосъдният министър очевидно отчита, че не е могъл да се справи с отстраняването на този модел на главния прокурор”, посочи още Рангелов. И все пак, ако изборът бъде приет за нелегитимен, то това, според адвокат Рангелов, няма да повлияе на вече взетите решения от Сарафов.
В същото време на масата остава основната тема - за започването на процедурата за избор на нов обвинител номер едно. Тя съвпада и с подготвянето на конституционна реформа от политическите сили. Доц. Киселова обясни, че срокът за тази процедура е от 4 до 6 месеца. Очакванията са, че новият главен прокурор може да е избран до Димитровден.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.