Коментар на Любчо Нешков, доц. Георги Лозанов, Милен Керемедчиев и Любомир Стефанов.
Защо се стигна до размяна на реплики между партньорите във властта? И има ли напрежение между президента Румен Радев и кабинета? Отговор на тези въпроси в студиото на „Здравей, България” потърсиха журналистът Любчо Нешков, медийният експерт доц. Георги Лозанов , бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев и политологът Любомир Стефанов.
„Скромното електорално доверие представлява две трети от партиите, представени в НС, които поддържат политиката, която има България като страна член на НАТО и ЕС, която е единна. Не знам за година и половина как България се е доближила до войната, защото вижда се, че на театъра на военните действия няма някакъв сериозен тласък в едната или другата посока. Едва ли руските войски са стигнали до българските граници и обратното. За мен това е класически пример за всяване на паника и напрежение рано сутрин”. Това заяви Милен Керемедчиев, коментирайки думите на Радев преди за замине за Австрия, че „политици със скромно електорално доверие, взимат важни решения, свързани с войната в Украйна”.
Радев: Курсът на новото правителство тласка България към войната
„Ако има логика в това, което твърди Румен Радев от тази сутрин – Полша не трябва да съществува вече, а Румъния трябва да бъде унищожена. Ние сме в период на приключване на една много опасна политика на едноличен режим в продължение на две години, която маргинализира България. И това е продължение на това, което чухме тази сутрин. Защото войната в Украйна е опасна, когато не участваме в посредничеството при продажбата на оръжия”, подчерта Любчо Нешков.
„Изказването от тази сутрин на президента дава смисъл на това, че се създаде по този труден начин евроатлантическо правителство в България. И се вижда какво ще ни се случи, ако това правителство падне, което не е никак невероятно. Отиваме в лапите на тази политика, която се водеше доскоро и ни диша във врата от 7 часа сутринта”, категоричен е доц. Лозанов.
Борисов: ПП-ДБ правят поголовна смяна на кадри в министерства, агенции, искат и регулаторите
„Функционирането на сформирания кабинет ще бъде трудно. Както се видя управляващите още изпитват свенливост да нарекат коалицията коалиция. Когато едно парламентарно мнозинство излъчи кабинет и го подкрепя, това в политологията се нарича коалиция. А депутатите оригиналничат напълно излишно. И вместо да разработят механизъм за политическите назначения, от които безспорно държавата има нужда – комисиите в парламента нямат председатели и НС не работи”, посочи Любомир Стефанов.
Повече гледайте във видеото.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.