Коментар на Даниел Смилов, Венелин Петков и Севда Шишманова
С какво ще бъде запомнена визитата на Володимир Зеленски в България коментираха в ефира на „Здравей, България” политологът Даниел Смилов и журналистите Венелин Петков и Севда Шишманова.
„Гостите в Националния исторически музей бяха хора, които категорично подкрепят каузата „Украйна”. Зеленски свободно и емоционално отговаряше на зададените му въпроси. Отговорите му бяха ясни. Неговото посещение може да бъде разглеждано и като вътрешно политически, и като външно политически стратегически момент. И двете тези са абсолютно валидни. Наричането на тази визита историческа, според мен, е едно клише, което няма нужда да използваме. Това е посещение на държавен глава на страна, която е нападната от своя съседка. Този президент търси подкрепа отвсякъде, по всякакъв възможен начин и особено от ключови партньори, като България, които могат да окажат специфична подкрепа”, заяви Петков.
ИСТОРИЧЕСКАТА ВИЗИТА НА ЗЕЛЕНСКИ: Благодарности, подкрепа, искри и договорености (ОБЗОР)
„Това, което със категоричност може да кажем е, че това посещение, без да го наричаме историческо, свали категорично притесненията относно външно политическите ангажименти на България. Защото година, година и половина цялото ни общество беше буквално тласкано от едната в другата крайност. Имаше съзнателно подклаждани съмнения около това дали евроатлантическият ни избор е правилен. Трябва да ви кажа, че аз наблюдавах с много голям респект вчера срещата между българския държавен глава и президента Зеленски. Видях един политически лидер, който се опита да ни убеди, че нито войната, нито мирът могат да бъдат пропаганда. Видяхме болката на човек, който всеки ден брои цивилните жертви. Това, което също много ме впечатли бе, че той се опита да спести унижението на българския президент.
Мисля, че цялото му поведение по някакъв начин в тази година и половина промени НАТО”, каза Шишманова.
Зеленски към Радев: Ако сте на мое място, ще кажете ли „Путин, взимай български територии”
„На базата на някакви традиционни позитивни нагласи към Русия, руска култура, история и т.н., се генерират отношения към един агресивен режим, който в момента управлява в Москва. Това е проблемът на България и от тук идва разминаването между обществено мнение и някои позиции, които страната защитава. Но както и да квалифицираме тази среща от вчера, тя в някакъв случай не може да бъде интерпретирана като някаква куртоазна политическа среща.Това е много важна дипломатическа политическа среща, която показва реалното място на България в европейската и натовската политика. Това е признание, че България всъщност и досега е свършила много за подкрепа на Украйна и че може да формира политика в това отношение и за бъдеще.Тя е помагала и може да помага”, обясни Смилов.
По думите му президентът влиза много в ниша, която така се доминира от „Възраждане” и присъединилото се към нея БСП. „Не става много вече ясна разликата между тези три субекта, което в някакъв смисъл отново играе в полза на правителството", допълни той.
Целия разговор гледайте във видеото.
ВСИЧКО ЗА ВИЗИТАТА НА ЗЕЛЕНСКИ ЧЕТЕТЕ ТУК
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.