Снимка: iStock
Ще бъде ли приета мярката и какво е мнението на експерти
Затвор за шофьорите, отказали тест за дрога и алкохол предлагат депутати. Според тях така войната по пътищата ще взема по-малко жертви, а корупцията може да намалее. Експерти по пътна безопасност приветстват идеята, но с уговорката криминализирането да се отнася и до кръвните проби.
20 март 2023 година ще остане най-черният ден в живота на Явор Бозуков. Тогава синът му е убит при катастрофа, причинена от пиян шофьор. „Може би с над 200 км/ч е карал шофьорът, който причини смъртта на сина ми. Застига го, удря го жестоко, от което синът ми изпада в мозъчна смърт”, споделя почерненият родител. Осем дни лекарите се борят за живота на 23-годишния Йордан. „Шофьорът избягва в Турция, понеже имал двойно гражданство, и до ден днешен го няма. Пие си някъде кафенцето, а само ние с майката на сина ми знаем какво ни е”, казва още Явор Бозуков.
Трябва ли да бъдат съдени водачите, които отказват проба за алкохол и наркотици
По данни на бащата кръвната проба на шофьора е показала малко над 2 промила алкохол. Други почернени родители обаче настояват за криминализиране на отказ на шофьора да направи полеви тест за дрога и алкохол. „По този начин много пияни и дрогирани шофьори се измъкват с 2000 лв. глоба и 2 години лишаване от правоуправление. После те обжалват тези постановления в административен съд, те отпадат и фактически няколко месеца са без книжка само”, подчерта организаторът на протести Иван Савов.
След множество протести в цялата страна, депутатите чуха исканията на близките на жертви при катастрофи. Народните представители са готови със законодателни промени. В новите текстове ще бъде записано, че затвор заплашва всеки водач, отказал тест за алкохол и дрога. Експерти по пътна безопасност приветстват идеята и напомнят, че дори и да откажат полеви тест за алкохол и дрога, шофьорите не могат да избегнат кръвната проба. Депутатите тепърва ще обмислят как да формулират новите текстове, след като някои лекарства дават фалшиво положителни резултати за дрога.
„Темата на NOVA“: (Не)дрогирани на пътя
Друга идея е младите шофьори да нямат право да сядат зад волана между 22 и 6 часа сутринта. Ако все пак се наложи, с тях да има опитен водач.
Новините на NOVA - в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.