По думите му при новата технология за събиране на такса смет се прилага принципът "замърсителят плаща"

Парите от такса смет следва да се употребят за управление на отпадъци. По време на COVID са били използвани средства и за други неща. Знам за случаи, в които голям обем средства са отишли за нещо, което на пръв поглед не изглежда толкова скъпо. България реализира 4 пъти повече отпадък за производството на единица продукт, спрямо средноевропейското. Това каза бившият екоминистър Борислав Сандов за "Твоят ден".

По думите му при новата технология за събиране на такса смет се прилага принципът "замърсителят плаща". "Това е справедливото решение, няма да плащат повече всички, а само тези, които изхвърлят повече. Тези, които събират разделно, не използват толкова опаковки или компостират, те ще плащат по-малко. Така вече такса смет няма да зависи от квадратурата на жилището", обясни той.

Всеки ще плаща, колкото изхвърля: Как ще се изчислява новата такса смет?

Според него е нужна промяна в икономическите принципи на страната. ''Продължаваме да сме в линейка икономика, в която ползваме дадени продукти и след това ги изхвърляме, вместо да сме в кръгова - всеки отпадък е продукт за нов процес. Така завъртаме и правим процесът по-ефективно. В природата всеки остатъчен продукт е ресурс за нов процес, там отпадъци няма", заяви Сандов.

Повече по темата вижте във видеото.

Редактор: Цветина Петкова