Първата лицензирана площадка ще служи и за спасителни операции по въздух

Лицензираха първата хеликоптерна площадка, която временно ще може да се използва за спасяване по въздух. Предстои в близост до нея, отново на летището в Долна Митрополия, да бъде изградена оперативна база изцяло за медицинските хеликоптери. 

Първата лицензирана площадка, на която ще се обучават курсисти, ще служи и за спасителни операции по въздух. Но само временно.

 „МС взе решение да даде този имот на МЗ и вече те ще имат грижата с финансирането, което получават да изградят площадка с хангар, в който ще могат да се поддържат хеликоптерите”, коментира министърът на отбраната Тодор Тагарев.

Оперативните бази ще са общо шест и са разположени така, че до всяка точка на страната едновременно да могат да стигнат два хеликоптера.

„Първият вертолет трябва да е готов за техническо приемане до 15 декември тази година … до 20 дни трябва да бъде базиран в България … така че може да го очакваме първата половина на месец януари догодина, съобщи Димчо Добрев, изп.директор на “България Хели Мед Сървиз“

За първите дежурства с въздушните линейки вече се подготвят шестима пилоти, които са на обучение в Италия. От следващата година освен от техния опит, желаещите да са част от екипажа на медицинските хеликоптери ще могат да се обучават във висшето военновъздушно училище в Долна Митрополия.

  „Направили сме тренажор в Плевен, в който съвместно пилотите и парамедиците да оттренират манипулациите по спасяване на човешки живот с носилки – даже от места, където не може да се кацне – с въжета, носилки да се качват пострадалите в хеликоптерите, който се използва при планинско спасяване”, подчерта бригаден генерал Юлиан Радойски

Първите обучени да оказват спешна медицинска помощ по въздух ще дежурят само в светлата част от денонощието.

С хеликоптер Panther беше демонстрирано спасяване на пострадал в спешна ситуация, но той е за операции над вода. Шестте хеликоптера, които очакваме, са Agusta. Част от екипажа на борда е и капитан Валери Христова, която вече е участвала в две спасителни операции по въздух – на две родилки от Силистра.

„Емоцията трудно може да се опише с думи, чувството е невероятно, но при всички случаи стомахът ти се е свил на топка, Обикновено след края на работния ден всички са усмихнати”, добави Валери Христова, инженер и борден авиомеханик.

 

Пристигна част от оборудването на хеликоптерите за спешна помощ (ВИДЕО+СНИМКИ)

Летището ще се ползва за обучение на курсанти за нуждите на Военновъздушните сили, Военноморските сили и МВР. То ще служи за оперативна база за спешна медицинска помощ по въздуха.

Текат процеси на изграждане и на площадки около болници, така че да се реагира бързо в спешните случаи.

Кабинетът „Денков” се отказа от идеята да има хеликоптери под наем за въздушно спасяване. Първият хеликоптер от закупените от „Леонардо” в Италия се очаква в края на декември, а ще може да се дават дежурства в средата на януари по план.

„Те са пилоти, вече могат да летят на хеликоптери, но са командировани в Италия, за да получат подготовката”, заяви Тодор Тагарев.

„Съгласно договора, първият вертолет трябва да бъде готов за техническо приемане до 15 декември тази година. След като бъде приет технически, след като бъде оформена документацията,

премине плащането на хеликоптера, до 20 дни трябва да бъде пребазиран в България, за да премине официалното окончателно приемане тук”, заяви”, заяви Димчо Добрев, изпълнителен директор на „България Хелимед Сървисис”.

Редактор: Станимира Шикова