Каква трябва да е поведението на бащата?
Книгата „Татко” разказа за бащите, които присъстват всеотдайно в живота на децата си.
„Не си баща докато не прекарах една безсънна нощ в болницата, но това е животът, това е ставането, влизането в роля, бидейки мъж, бидейки баща. Естествено да бъде достъпен, да има диалог, детето да има интересни, забавни неща, които да прави с баща си и за някои неща бащата трябва да бъде модел и да задава посоката” , разказа психологът Никола Йорданов.
Децата имат нужда от предвидима, сигурна и подкрепяща ги среда.
„Среда, която създава емоционални отношения. Доказано е , че мъжкото и женското могат да вървят заедно. И най-добре са тези хора, които могат според ситуацията и да се разплачат и да погалят и да бъдат решителни”, допълни психологът.
Книгата събира най-положителните качества и страни от бащинството, като същевременно адресира тези вълнения и страхове, които съпътстват мъжете, които тепърва ще стават бащи.
„И показва тези преживявания по един изключително емоционален и красив начин, който валидира ролята на бащата, родителските отношения, не само като източник на материално благополучие, както традиционно се възприема, а и като източник на грижа, обич, нежност и най-чиста любов и всеотдайност ” , обясни Габриела Кожухарова, редактор на книгата.
Според нея ролята на бащата остава в сянка, за разлика от ролята на майката.
„Всяка дъщеря и всеки син, който е имал емоционално достъпен баща, знае какво съкровище е това за едно дете и, че в най-трудните моменти можеш да се опреш на тази опора и затова и тези истории ме развълнуваха изключително много”, допълни Габриела Кожухарова.
Редактор: Вероника Димитрова