Няма да има дефицит на лекарства, заплащани от НЗОК, категоричен е той
11 млн. лева останаха в общопрактикуващите лекари, които ще ги прехвърлят за 2024 г., като авансови плащания. Същото важи и за 60-те милиона за медико-диагностични дейности. Общо 71 млн. се прехвърлят за следващата година, същевременно се тегли резерв, който покрива болничната помощ и денталните дейности. Това значи, че или не е правилно планирането, или нещо не е договорено както трябва. Ще получим същото на по-висока цена. Това каза за "Денят на живо" бившият директор на НЗОК проф. Петко Салчев.
Проф. Салчев: Бюджетът на НЗОК е писан от хора, които са извън нея и нямат понятие от това
По думите му още преди години е трябвало да се вдига процентът на профилактиката при превишение. "Така можеше да се усвоят по-добре средствата и да се повиши самата профилактика. НЗОК има лош имидж в обществото, а няма причина да е така. Централизираният търг позволява на МЗ да контролира цялата лекарствена политика. НЗОК ще направи търг за нейните лекарства, но има и други. Какви пари ще се спестят? Ако търгът пропадне, как Касата ще купи медикаментите? Няма да има дефицит на лекарства, заплащани от НЗОК. При тези, които не се предписват от лекарите, може да има такъв. Няма защо да плашим българските граждани. Електронните рецепти не пречат, те действат от 2 години. Просто сега са за всички лекарства. След време вероятно ще се изписват и за витамините, и хранителните добавки", посочи той.
Според него доплащането ще се реши чрез намеса на здравното министерство. "То трябва да види как лекарствата за сърдечно-съдовите заболявания да се покриват на 75%. Касата плаща 75 стотинки, а пациентите - 25 стотинки за най-масовите медикаменти. Има и такива, които се плащат на 100%, но те са най-скъпите. Вариант са и договори със споделен риск - ако има обещание, че дадено заболяване ще бъде излекувано на 100%, а това не се случи, разликата да се покрива от държавата", заяви проф. Салчев.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Цветина Петкова