Как се доказва, че пострадалите са действали при неизбежна отбрана

Жертвите при домашно насилие имат право да се защитят, но моментът при самозащитата, е много тънък и моментът, в който жертвата при самозащитата става вече подсъдима, коментират адвокати по наказателно право.

„Много е тънък моментът на неизбежната отбрана и пределите на неизбежна отбрана. Аз лично затова винаги предпочитам превенцията и пълна нетърпимост към домашното насилие още при първите признаци, когато започне първото насилие”, обясни Богомил Йорданов, адвокат по наказателно право.

В МС представиха мобилно приложение за правна помощ на жертви на насилие

По-редки са случаите, в които жертвата успява да се съпротивлява. По-чести са тези, в които жертвата търпи, изолира се и се срамува.

„Взети са й личните документи, телефонът, жертвата е икономически зависима. Такива случаи са наистина много често срещани. По-редки са случаите, в които жертвата убива своя насилник”, обясни още адвокат Богомил Йорданов.

Той допълва, че случаите на домашно насилие са трудно доказуеми, защото в повечето случаи няма свидетели.

„Най-често са жертвата и насилникът. Много трудно се доказва, ще трябват експертизи, за да се докаже целият случай. Вероятно дори е възможно да се направи психологически профил на убиеца, за да се установи, че тя е действала в неизбежна отбрана и всъщност е защитавала себе си”, коментира още адвокатът.

Самият той има колеги, които са извършвали психологическа експертиза на убит, на починал, като се вземат сведения от негови познати, от съседи, за да се докаже, че той е бил насилник и жената е действала в отбрана.

 

Редактор: Вероника Димитрова