Коментар на д-р Светослав Александров

През 2023 година Индия влезе в историята, като стана първата, кацнала близо до южния полюс на Луната. Месеци по-късно индийска сонда достигна орбита за изучаване на Слънцeто. Какви нови космически предизвикателства се очаква да покори човечеството през новата 2024 година? Темата в предаването „Пресечна точка” коментира д-р Светослав Александров, който е автор на сайта за космонавтика cosmos.1.com.

„Индия много бурно разви космическата си програма през последните няколко години. Особен успех е кацането на Луната. И буквално няколко седмици след това индийците изстреляха апарата, който ще изучава Слънцето. Той преди дни достигна така наречената точка на Лагранж, което е гравитационно стабилен регион. Там космическият апарат може да поддържа ориентация спрямо Земята с минимален разход на гориво”, заяви д-р Александров.

Индийската сонда "Адитя-L1" достигна орбита за изучаване на Слънцeто (ВИДЕО)

По думите му именно в тази точка един космически апарат може непрекъснато да наблюдава Слънцето, без Земята да преминава пред зрителното му поле. ”Изучаването на Слънцето е важно от практическа гледна точка във връзка с предсказването на метеорологичните условия. Но това е апарат, който е много сходен с предишни сонди, от които има и Индия”, подчерта той.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Станимира Шикова