Към протеста се присъединяват и други браншове
Във Франция недоволството на местните фермери продължава. Вчера трактори окупираха важни пътни артерии в цялата страна. Правителството вече няколко пъти опитва да успокои страстите с мерки, но безуспешно. Нови блокади се очакват и днес.
Протестиращите са мотивирани да отстояват исканията си докрай. Към недоволните фермери вчера се включиха и таксиметрови шофьори. За голяма, 7-месечна стачка се готви и общественият транспорт в Париж. Френският президент Еманюел Макрон опита да успокои протестиращите фермери. Той поиска Евросъюзът да регулира вноса на селскостопански продукти от Украйна и да облекчи законите за земеделците.
Фермери и таксиметрови шофьори блокираха Париж и Брюксел (ВИДЕО+СНИМКИ)
Фермерите твърдят, че не получават достатъчно заплащане, че са задушени от сложното европейско законодателство по отношение на опазване на климата и са изправени пред нелоялна конкуренция заради евтин внос.
В понеделник до късно продължи срещата на правителството с премиера Габриел Атал и други министри и шефовете на земеделски синдикати в пореден опит да бъде успокоено напрежението на фона на демонстрациите, които продължават вече втора седмица. Все пак тази седмица протестите са малко по-спокойни спрямо предходната седмица и изглежда, че първият пакет от мерки, които бяха предложени, успяха леко да потушат гнева. Днес трябва да бъдат обявени нови мерки.
Освен във Франция, протести има и в редица други държави, включително Германия и Полша. Към недоволството планират да се присъединят и колегите им от Испания. А в Белгия - фермерите се заканиха да останат в центъра на столицата Брюксел, до срещата на върха на евросъюза тази седмица. Кризата в сектора в цяла Европа ще бъде предмет на разговори този четвъртък в Брюксел между френския президент Еманюел Макрон и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Именно тогава ще бъде проведена извънредна среща на върха за бюджета в Европейския съюз.
В блокадите досега са се включили около десет 10 000 души с близо 5000 машини. 15 000 служители на реда са мобилизирани, за да не допуснат влизането на селскостопанската техника в Париж и големите градове.
"В очакване на новите мерки на министър-председателя решихме да блокираме магистралата А1. По този начин оказваме натиск. Надяваме се, че тези блокади ще го накарат да вземе бързи решения в наша полза. Готови сме да стоим тук, колкото е необходимо, за да бъдат удовлетворени поне част от исканията ни", заяви фермерът Робер Фреми.
Недоволството на таксиметровите шофьори пък е в друга посока - техните искания за по-добро заплащане са към здравните власти и касаят случаите, в които се превозват пациенти.
Повече по темата гледайте във видеата.