Патрик Маккинли търси решения на проблемите в Студентски град

Проф. Патрик Маккинли, бивш окръжен прокурор на Санта Барбара, обикаля университети в цяла Европа и преподава безплатно американско право. По време на престоя му тук се сблъсква с българската действителност и вижда как група незрящи студенти не могат да се движат свободно по тротоара, защото настилката е в окаяно състояние. Извоюва ли справедливост за незрящите студенти проф. Маккинли?

Християн е завършил право и сега учи втори бакалавър - журналистика. Но държавата така и не му направила път към университета. „Държавата е сляпа по много проблеми, които нашето общество има. Май има някаква дупка, не знам. С бастуна не мога да го преценя, но има някакъв много голям луфт, ето. Не знам дали се вижда на камерите. Но това като го надигне леда зимата и става още по-гадно”, разказва студентът в УНСС Християн Димитров.

Софиянци ежедневно пукат гуми и разбиват колите си по пътищата на кв. „Бояна”

Вече седма година всеки ден минава през тези плочки, за да отиде на лекции.„Дори си хлопат. Може да се види колко са неравни, но това не ме спира по никакъв начин, защото човек трябва да се бори и това, което зависи от него да го прави, защото иначе животът ти става много гаден”, убеден е Християн.

Съвременен будител: Японец преподава български език на студенти в Хокайдо

Преди месец пенсионираният окръжен прокурор на Санта Барбара Патрик Маккинли, се вози в автобус 280. „Видях трима ученици как едва ходят по тротоара. Тази гледка ме потресе и не ми даде мира. Дори когато се прибрах в Америка не можах да спя спокойно и постоянно ги мислех. Аз съм на 80, виждах тротоарите и даже на мен ми беше трудно да стигна до спирката без да падна”, коментира проф. Маккинли. Той обяснява, че плочките се пълнят с вода. Затова проф. Маккинли решил да вземе нещата в свои ръце и подава сигнал към Столична Община.

„Не съм хроничен оплаквач. Не пиша писма, за да мрънкам. Мразя мрънкачи. Просто им снимах тротоара и ги помолих да направят нещо”, казва той. Но от Столична община му отговорили, че нищо не могат да направят, тъй като не е подал пълен адрес.

 Но това далеч не е единственото предизвикателство за Християн. Уредбата за оповестяване на спирките е намалена до минимум. Но Християн и за това е намерил решение. „Тук в Студентски град, има добри ориентири - повдигнати пешеходни пътеки, завои. Помагат ми и знам къде се намирам”, разказва момчето.

Столична община отказа да застане пред камерата на NOVA по темата, затова ни изпратиха писмен отговор. Твърдят, че ремонтират тротоари с компрометирани настилки в цяла София.
„Участъкът пред УНСС е планиран да бъде ремонтиран и ще бъде възложен този месец за изпълнение на ремонтни дейности. Очаква се тротоарът да бъде обновен до началото на новата учебна година”, заявяват от общината.

А що се отнася за тротоара пред блок 55, където живеят студенти с увреждания: „Същият не е подаван като приоритетен обект от районната администрация, но ще бъде изпратен за разглеждане на възможността да бъде включен за изпълнение”, казват от Столична община.

„Много съм щастлив, че нещо ще бъде направено. Аз дори не им знам имената на тези ученици, не съм им казвал „здравейте”. Но вижте усмивката ми, направо ми оправихте деня”, казва проф. Маккинли.

Според Християн фактът, че чужденец е трябвало да установи проблемите в страната ни, не е добра реклама. „Това, че някой не си върши работата, би трябвало да има някой тук, който да го установи”, смята той.

Повече по темата гледайте във видеото.Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase