Снимка: iStock
Свети Илия е покровител на огъня и гръмотевиците и закрилник на огнеборците
На 20 юли Българската православна църква почита паметта на Свети пророк Илия.
Празникът бе отбелязан тържествено и в манастира в столичния кв. "Младост", който носи името на свети пророк Илия. Името означава Крепост на Господ. Българският патриарх Даниил освети вода за празника и беше отслужен специален молебен, за да завалят дъждове, да спрат пожарите и земята отново да бъде плодородна. От БПЦ призоваха вярващите да се помолят за пожарникарите, които потушават огнищата в различни точки на страната.
Църквата чества Събор на Св. Архангел Гавриил
В манастира да се поклони дойде и Васил, който обясни, че има двама сина. „Много вярващ човек съм на Господ, който ме е спасявал. Тук всяка година идвам, на 89 години съм. Имам двама сина - те са вярващи като мен и като влезем”, мъжът се разплака се и се прекръсти в знак на почит към Св. пророк Илия. На празника дойде и Магдалена, която обясни, че с много почит се отнасят към светеца, който закриля всички. „Моля Бог да спасява българския народ и да ни обръща към вярата”, допълни тя. Друга вярваща жена, - Велика, обясни, че се моли за целия български народ „да спрат тия дрязги, тия пожари”.
“Хората идват с много рани. Някои от тях не знаят към Кого да се обърнат, какъв път да поемат. Свидетели сме как много пъти Бог е помагал”, заяви игуменката на Дървенишкия манастир „Св. пророк Илия“ в София монахиня Матрона.
Според преданието, Илия бил еврейски пророк и възвестявал волята на Бога пред царя и народа. Родил се през IX век преди Христос в град Тесви, област Галаад, на източния бряг на река Йордан, и живял по времето на цар Ахав. Царицата Йезавел се увличала в езическите вярвания и убедила Ахав да поставят в Самария идол на местното ханаанско божество Ваал. По примера на царското семейство народът започнал да принася жертви на идола, включително и човешки. А служителите на единия истински Бог били преследвани.
Пламенният Илия пророкувал 25 години, а накрая при река Йордан бил грабнат на огнена колесница и жив отнесен на небето. Благодатта му се предала на неговия ученик пророк Елисей.
Съществува поверие, че на този ден морето взима най-много жертви. Според народните вярвания, ако на днешния ден гърми, орехите и лешниците ще бъдат кухи и изгнили. Традицията повелява да не се работи, за да не се разсърди пророк Илия, който е почитан като господар на летните небесни стихии, гръмотевиците и градушките.
Денят е професионален празник на пожарникарите и на пивоварите в България. Съществува поверие, че морето взима най-много жертви днес.
Имен ден празнуват Илия, Илиян, Илияна, Илиана, Илко, Илка. Екипът на NOVA им честити празника и им желае здраве, късмет и благоденствие!
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase