Името му ще остане завинаги свързано с телевизионната публицистика у нас

Почина един от доайените на българската журналистика Иван Гарелов. Телевизионната легенда си отиде на 81-годишна възраст в болница „Пирогов”, където беше настанен преди седмици с тежка черепно-мозъчна травма.

Името му ще остане завинаги свързано с телевизионната публицистика у нас като основен водещ и шеф на „Панорама” в продължение на над 20 години.

Иван Гарелов разказа на българската публика и поредица от най-важните истории от света - от филм за ужасите на режима на Полпот в Камбоджа до проникновени репортажи за съседна Гърция. Част от кариерата му е свързана и с NOVA телевизия, където беше директор на новините и водещ на „Студио NOVA”.

Призванието си намира като дете – едва 14-годишен, когато сам разбира, че силата на словото е оръжие срещу неправдата. Още толкова години живот, обаче са необходими преди за първи път да прекрачи обществената телевизия като журналист.

Отиде си доайенът на българската журналистика Иван Гарелов

Над 20 години от живота си посвещава на обзорното политическо предаване „Панорама“, където гости са държавници, интелектуалци и общественици, за да е на първа линия на едни от най-паметните събития в най-новата ни история.

"Стоях отпред, даже помня, че са ме снимали и излезе във вестник моя снимка отпред и казват: "Гарелов оглежда бъдещите си събеседници".
Наистина ми беше много интересно да ги гледам тези фигури, защото от техните изказвания личеше накъде ще тръгнат нещата", посочва той в интервю за NOVA. 

Зрителите си подсеща всеки път - „Часът и мястото на срещата са известни”. За всяка телевизионна среща работи голям екип от журналисти. "Никога не е правил компромиси с журналистически репортаж, никога и затова казвам, че е привилегия, че го познавам", посочва журналистът на БНТ Весела Петрова. 

България скърби за именития журналист Иван Гарелов

Негов следващ дом е NOVA телевизия. Между 2000 и 2001 година Иван Гарелов застава начело на екип „Новини и актуални предавания“. "Иван Гарелов дойде като Мистър Панорама, със свой екип и има поне няколко неща, за които аз лично съм му благодарна - едно от тези неща беше, че той доведе Милен Цветков. Той ме направи навремето външнополитически репортер, аз бях на 20 години. Той ти дава шанс и иска да знае дали не е сбъркал", посочва журналистът на NOVA Лора Крумова. 

"Фактически ние поставихме основите тогава. За хората пазя много хубави спомени. Срещаме се с някои. Помня как доведохме Милен Цветков в сутрешния блок и не можехме да му намерим партньорка. Той не искаше друг до него. Започнахме от нищото почти – техниката беше скапана, с тел я връзвахме – но с много желание и мерак работихме", казва в архивно интервю Иван Гарелов. 

Докато е сред тези, които пишат историята на българската журналистика, Иван Гарелов успява и да е верен приятел. "Наистина ми е много тежко. Преди да замине за "Свети Влас", каза: "След наградите ще остана един месец, защото започвам нова книга и когато се върна, знаеш часа и мястото на срещата", казва Иван Тенев, близък приятел на журналиста. 

СНИМКИ НА ЖУРНАЛИСТА ВИЖТЕ ТУК

Журналист, писател, общественик, анализатор. Но завинаги в сърцата на колеги, зрители и приятели, Иван Гарелов си остава "Мистър Панорама". "Беше много щедра душа. Хора с неговия интелект ще липсват много", допълва Лора Крумова.

"Той казваше за живота си: "Аз съм си живял живота по моя начин" – както в онази песен", посочва още Весела Петрова. 

"Смъртта не настъпва в резултат на това, което му се случи или на старостта, а на забравата, уважаеми зрители. А Иван ще остане незабравим поне за мен", каза Иван Тенев. 

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase