Снимка: iStock/Видео: Voice of America
Властите на континента смятат, че страната подпомага нелегални да преминават границите на Съюза
Европейски правителства обвиниха Русия в използване на миграцията като оръжие, подпомагайки нелегални да преминават границите на Съюза. Това от своя страна подклажда политическото напрежение в страни като Финландия, Полша и Латвия. Според експерти тази тактика отчасти е довела и до успехите на крайнодесните партии на изборите в Европа тази година, разказва Voice of America.
Латвийската столица Рига крие разделения, които се засилват както в тази страна, така и в Литва и Полша. Според експерти това отчасти се дължи на използването на незаконната миграция като оръжие от страна на Русия и нейния съюзник Беларус.
"Русия и Беларус плащаха на хиляди иракчани и сирийци. Качваха ги на самолет, с който кацаха в Минск, а след това ги превозваха до границата с Полша, Литва и Латвия и им помагаха да я преминат", посочва бившият заместник-министър на отбраната на Латвия Вейко Сполитис.
През 2021 година мигранти започват да преминават границите. Според бившият заместник-министър Русия и Беларус са имали ясна цел, а именно "да предизвикат разногласия, за да дойдат на власт всякакви популистки партии."
Германия затяга мерките срещу нелегалната миграция след нападението в Солинген
Айнарс Шлесерс е начело на "Латвия на първо място". Той създава политическата партия през 2021 година, за да протестира срещу използването на ваксините за COVID-19. Освен като политик, той е и добре познат като бизнесмен, който се занимава с изграждането на нови апартаменти и хотели по крайбрежната ивица на Рига. В политически план Шлeсерс заема твърди позиции по отношение на икономиката и имиграцията. „Не ни трябва да довеждаме хора от страни от Третия свят, които ще повишат престъпността и ще доведат до проблеми в държавата ни. Виждаме какво се случва на много места в Европа. Не искам да назовавам страните, но всички тези банди от имигранти, които се навъдиха, наистина увеличават нивото на престъпност. Това е ужасно", казва той.
Според експерти не всички изследвания подкрепят това твърдение.
"Невинаги е вярно, че новите имигранти увеличават нивото на престъпност, независимо от коя страна идват. Ако не им се разрешава да работят и нямат добри условия на живот, то това може да увеличи престъпността", посочва анализаторът Мартин Ланг.
Според някои анализатори използването на нелегалната миграция като оръжие е част от "хибридната война" на Русия срещу Запада, целяща да отслаби центристките партии в Европейския съюз и да засили крайнодесните движения, което е насочено към прокарване на влиянието на Москва.
Папата определи отказването на помощ на мигранти като "тежък грях" (ВИДЕО)
Според други експерти възходът на популистки и крайнодесни партии не е следствие само от страховете на избирателите. Други фактори, като например въздействието върху външната политика, може да играят по-голяма роля.
"Работи ли използването на миграцията като оръжие за влияние в международната политика? Отговорът е "да". Мога ли да кажа, че полиците смятат, че тази практика има отрицателно влияние? Отново "да". Дали данните в по-широк контекст показват, че те са прави? В това не съм сигурна", казва политологът Кели Грийнхил.
Политическата сила "Латвия на първо място" получи място в Европейския парламент на изборите през юни, на които крайнодесни партии в страни като Италия, Франция и Германия постигнаха значителни успехи. На този фон Полша обвини Беларус в използването на миграцията като оръжие, а Финландия, която има 1300 км граница с Русия, прие закон за предотвратяване на тази практика, посочват от VOA.
Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase