Снимка: iStock
И преподавателите, и учениците наричат учебното заведение "мястото, на което мечтите се сбъдват"
В обединеното училище „Христо Ботев” в село Цонево край Варна от близо две години прилагат модела на позитивната класна стая. Учениците, които са от смесен етнически произход, постигнат забележителни резултати.
И преподавателите, и учениците наричат училището си "мястото, на което мечтите се сбъдват". „Това, което правим, го правим с визия. И тази визия е насочена към това децата да мечтаят извън хоризонта на мечтите си, а отвъд него има и други мечти. Възрастните сме отговорни да направим така, че тези мечти да могат да бъдат осъществени”, заяви Ферхан Хасан, директор обединено училище "Христо Ботев", с. Цонево.
Криза за учители: Има над 1000 свободни места в цялата страна
А всичко започнало преди близо 2 години, когато Ферхан Хасан постъпил на работа в училището. Тогава обаче той бил неприятно изненадан. „Можем да кажем, че беше в окаяно състояние учебното заведение. Беше място, в което беше трудно да се осъществява образователен процес”, разказва той. И допълва:”Имаше деца, които не искаха да идват на училище. Категорично отказваха. За тях това беше нежелана територия”.
Именно това го мотивирало и го накарало да повярва в идеята, че може да вдъхнови децата като промени учебния модел. Резултатите са впечатляващи, защото сега училището изглежда по коренно различен начин. А паралелките са пълни благодарение както на учителите, така и на образователните медиатори.
Повече по темата гледайте във видеото.
Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase