Дебат в студиото на "Твоят ден"

Трябва ли да се забрани употребата на мобилни устройства в клас? Темата в студиото на „Твоят ден” коментираха бившият учител и граждански активист Ирина Манушева и Юлиян Петров от синдикат "Образование".

„Категорично съм против тази забрана. Въпросът е принципен. Принципно съм против опитите за решаването на подобни проблеми със забрани. Аз не подценявам проблема, а съм против този подход за решаването му”, заяви Манушева.

По думите на Петров „в момента обсъждаме една забрана, която е вписана в закон още през 2016 година”. „И ако нашето послание е да обсъждаме всички текстове в законите, то ние се превръщаме в една бананова република. Което никак не е добре. В закона пише, че употребата на мобилно устройство в час е забранена. Имаме забрана, но друг е въпросът, че забраните в училище не действат. Те действат за учителите, но са препоръчителни към родителите, към учениците. И това е голямата беда на нашето образование. Защото, създавайки модел, след това ще имаме ученик и гражданин, който ще спазва законите, ще има респект от учителите, от родителите, от институциите, от организациите", категоричен е Петров. 

Европейски училища масово забраняват употребата на телефони в клас

Манушева подчерта, че "трябва да помислим защо учениците използват толкова активно телефоните си". "Тогава ще видим, че ако искаме да решим проблема, няма да стане, като им вземем телефоните, а като направим нещо, което мобилните устройства не могат да им дадат". И допълни: "Това е проблем от една страна на средата, в която растат децата и липсата на качествено общуване в реалния свят. Те губят навика за качествено общуване с родителите си, с други възрастни до себе си и с учителите, които неминуемо са доста дистанцирани. Особено у нас, където класовете са огромни. Другият основен проблем е, че учителят трябва да може да предложи нещо, което телефонът не може да им предложи. Децата не могат да спорят с тефеон, но могат да водят дебат с учителите", категорична е тя. 

Според Петров "последните правителства и като цяло - българското общество с действие или бездействие  е превърнало образованието в социална услуга". "Има очакване, че образованието ще бъде социална услуга. Много добра. А всъщност, образованието е къртовски труд. Нека това да го формираме в учениците. Родителите са много важни в тази посока, като партньори. Но, всъщност, ние набелязваме задачи за учителя. А всъщност, ние като родители, се изключваме от цялата тази пирамида и всъщност не си вършим своето призвание", посочи той. 

Целия разговор гледайте във видеото. 

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase

Редактор: Станимира Шикова