Потребителите ще трябва да платят 5 евро такса, за да представят оплакванията си

Нов извънсъдебен орган на ЕС ще бъде натоварен още преди края на годината с решаване на спорове между социалните мрежи Facebook, TikTok и YouTube и европейските им потребители.

Потребителите ще могат да се обръщат към него, за да оспорват решения, взети от социалните платформи относно съдържание, докладвано като "тормоз" или дори "подбуждане към омраза", както и за изтриване на акаунти. Потребителите ще трябва да платят 5 евро такса, за да представят оплакванията си, като средствата ще бъдат възстановени, ако решението на органа е в тяхна полза. 

Съдът на ЕС ограничи използването на данни за сексуалната ориентация на потребителите в социалните мрежи

Преподавателят по право на ЕС доц. Христо Христев заяви в ефира на "Твоят ден", че  създаването на органа е резултат от новата европейска уредба за цифровите услуги. "В нея са предвидени различни средства за защита на правата на потребителите. Въведено е задължението да бъдат предвидени механизми за извънсъдебна защита на потребителите на социални мрежи. Идеята е, когато имаме ограничение относно съдържание, което споделяме, ограничаване или блокиране на наш профил, или липса на реакция по наш сигнал, да можем да се обърнем към орган, независим от доставчика на услуга. Чрез него може да се постигне споразумение", обясни той. 

Преподавателят по медии и комуникации д-р Жюстин Томс от своя страна посочи, че новият орган е бил много необходим. "Имаме действащо законодателство и самите "Мета", които опитват винаги да спазват законите - това са други механизми, чрез които можем да потърсим правата си", подчерта тя. 

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Цветина Петкова