Старши икономистът на ИПИ Адриан Николов с коментар в ефира на „РеВизия“ по NOVA NEWS

Старшият икономист в Института за пазарна икономика Адриан Николов коментира регионалното разделение на икономическата активност и ролята на отделните области в „РеВизия“ по NOVA NEWS. „Определено имаме тенденция на отстъпване. София на фона на тези 43% от националния брутен вътрешен продукт, който създаваше, тази година виждаме 41%. Това най-вероятно е временно явление, тъй като забелязваме една силна, позитивна динамика при регионите, свързани с електроенергийната промишленост“, заяви той.

Новият доклад на Института за пазарна икономика, анализиращ икономическото развитие на областите у нас, показва, че столицата е водач с дял от 68 млрд. лева в БВП. Веднага след това е Пловдив с 13 млрд. лв. Новото - на трето място се нарежда Стара Загора с 10 млрд. лв. Не толкова добре справящите се области са Смолян, Кюстендил и Видин. И трите имат под 2 млрд. лева от годишния БВП. 

Спад на БВП на София, ръст при другите области

По думите му на всеки четири години Националният статистически институт прави голямо структурно описание на заплатите и на разходи за труд. „Тогава вече виждаме разликите между образователните степени на работниците, разликата по размера на предприятията и тогава се изчислява и медианата. Иначе, разбира се, би било добре ако имахме медиани стойности, но те са много по-представителни за средния работник“, допълни икономистът.

Експертът посочи областите, които могат да бъдат дадени за пример през 2022 г. в сравнение със София. „Видяхме едно бързо възстановяване на туристическите икономики. Бургас по време на пандемията беше върнат назад с 5 години, тоест ако погледнем статистиката 2021 г. беше 2014 г. всъщност. Толкова назад се дръпна икономиката, но възстановяването на туризма ще помогне“, уточни Николов и допълни, че Пловдив, Враца и Габрово също са добри примери.

„Ако погледнем отново на регионите, които са с най-ниска заплата – от порядъка на 1 500 лв. бруто средномесечно към средата на 2024 г., покритието с новата минимална работна заплата ще е над 70 на сто. Очакваме, че един работник, който навлиза на пазара на трудна във Видин, Кюстендил или Благоевград, например, с ниски умения и квалификация, трябва да покрие поне 70% от това, което произвежда средния работен. Да не говорим за този с опит, биография и умения. Това очевидно се превръща във все по-голяма бариера“, обясни Николов.

Целия разговор гледайте във видеото.