Снимка: iStock
Мотивът е дефицитът на електроенергия в целия регион
Бизнесът настоява да бъде удължено действието на програмата за компенсиране на разходите за електроенергия и през следващата година. В писмо до Министерския съвет и до министрите на финансите и на енергетиката, цитирано от БНР, от работодателските организации посочват, че само благодарение на въпросния механизъм е предотвратено масово спиране на производства, тъй като цената на тока, който купуват от свободния пазар, е достигнал през ноември най-високото си ниво от началото на годината. Работодателите настояват за компенсаторен механизъм и през 2025 година, като се мотивират с дефицита на електроенергия в целия регион.
Депутатите приеха нови компенсации за бизнеса заради скъпия ток
Само през ноември България, Румъния и Унгария са внесли общо 2300 гигаватчаса ток. Очакванията са неблагоприятната тенденция на недостиг да се запази и през следващите месеци заради ограниченото производство, поскъпването на природния газ и по-високата консумация в Европа. Износът към Украйна ще окаже допълнителен натиск на дефицитния пазар в Югоизточна Европа, което ще увеличи цените. Това са само част от аргументите на бизнеса, с които настоява финансовата подкрепа от държавата да продължи и до края на следващата година за сметка на целевите вноски на производителите на електрическа енергия във фонд "Сигурност на електроенергийната система".
Практиката досега е с тези пари да се покрива разликата между тавана от 200 лв. на мегаватчас до размера на борсовата цена. Писмото до властта завършва с предупреждението, че положението на българската индустрия е драматично и заплашва да потопи националната икономика.
Редактор: Станимира Шикова