Разработчиците на чипове сключват договори с електроцентрали или изграждат свои мощности, допълни доц. Тодорова

Едно запитване към ChatGPT или някой друг езиков модел е равно на консумацията на една електрическа крушка за няколко часа. Ползването му, околичествено в енергия и други природни ресурси, никак не е малко.Това каза футурологът от БАН доц. Мариана Тодорова в студиото на "Денят на живо" в първия ден на 2025 г.

"Затова разработчиците на чипове сключват договори с електроцентрали или изграждат свои мощности, за да са сигурни, че ще продължат работа през следващата година", допълни тя. 

Футуролог: Целта на Мъск е колективно интелигентно пространство, в което да обменяме мисли и идеи

Според нея има колизия между мерките, които изискват климатичните промени, и стремежа да се развива изкуственият интелект. "Той вече не е просто технология, а основно средство за геостратегическо предимство. Все още можем да разчитаме на слънчевата, вятърната, ядрената енергия и водорода. Проблемите със съхранението на ядреното гориво не са решени, но тази енергията ще преживее ренесанс. Разпадът на хелий е ресурс за ядрената енергия, водородът е голямата надежда. Съхранението и преносът обаче са проблем, затова до производствените центрове ще има водородни централи", обясни доц. Тодорова. 

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Цветина Петкова