Богословът разказа за обичая и неговия произход

Празникът Богоявление се нарича още Кръщение Господне на река Йордан. Това е важно събитие от историята на Новия завет и Христовото дело. Рождество Христово и Богоявление са били свързани в древната църква и са се празнували като общ празник. Затова на днешния ден арменците и други църкви, запазили древната традиция, празнуват раждането на Исус. Това каза доц. д-р Костадин Нушев, преподавател в Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски”, в студиото на „Твоят ден” по NOVA NEWS.

Богоявленски водосвет на бойните знамена в София (ВИДЕО+СНИМКИ)

Той обясни, че кръщението на Исус Христос се нарича Богоявление, защото тогава се разкрива тайната на Божията троичност, а това е вече Новият завет. „Чрез своето потапяне в реката, Христос освещава водите. Затова виждаме, че църквата освещава водата с кръста”, допълни още богословът.

Патриарх Даниил: Днес небесата са отворени. Да тръгнем след Господ по пътя към спасението

Нушев подчерта, че водата е първичната стихия - в Библейския смисъл Бог сътворява всичко чрез нея. „Символичният акт на хвърляне или потапяне на кръста изобразява това, че богослужението в този ден излиза от храма и се извършва навън. Целта е да покаже, че кръщението на Исус има вселенско измерение - освещаване на целия свят”, допълни той.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Цветина Петрова