Снимка: БТА
По-рано беше обявено, че Байдън изважда Хавана от черния списък на страните, които спонсорират тероризма
Кубинският дисидент Хосе Даниел Ферер заяви пред „Ройтерс“, че е освободен от затвора и се е завърнал у дома в рамките на план на кубинското правителство, договорен с Ватикана, за освобождаването на около 500 затворници.
Кубинското правителство от сряда започна да освобождава затворници, скоро след преговори с Ватикана и малко след като администрацията на президента Байдън обяви, че САЩ ще смекчат санкциите срещу острова.
Захарната индустрия в Куба загива
По-рано тази седмица беше обявено, че Байдън изважда Куба от черния списък на страните, които спонсорират тероризма и отмени редица санкции, наложени от Доналд Тръмп по време на първия му президентски мандат, довели Куба до най-острата икономическа криза от десетилетия насам.
Часове след решението на САЩ кубинският президент Мигел Диас-Канел заяви, че страната „поетапно ще освободи“ 553-ма затворници.
В „Гинера“, един от най-бедните крайни квартали на Хавана и място на протести през 2021 г., Дариел Крус Гарсия вървеше редом с майка си в сряда сутринта, прегръщайки съседи и стари приятели.
Двадесет и три годишният Крус Гарсия беше осъден на 15 години затвор за размирици. Присъдата, която впоследствие беше намалена, не е отменена или заменена, заяви той, но властите са му казали, че може да излежи остатъка от присъдата си в домашни условия.
„Избягах от ада, за да бъда със семейството си. Ще се държа прилично, за да мога да продължа напред“, каза той.
От Куба до Индонезия: Внасяме работници от 17 държави
Крус Гарсия каза, че няколко други затворници, които са били арестувани след протестите през 2021 г. и са били държани с него, също са били освободени.
Марисела Соса, заместник-председател на Върховния съд на Куба, каза вчера, че освободените ще бъдат наблюдавани за добро поведение и могат отново да бъдат вкарани в затвора, ако нарушат условията на условното им освобождаване.
„Това не е нито амнистия, нито помилване“, каза Соса по държавната телевизия.
В протестите през юли 2021 г. – най-големите след революцията на Фидел Кастро от 1959 г. – хиляди излязоха по улиците в малки и големи градове на острова, много протестиращи срещу недостига на храна, лекарства и електричество на фона на ръста на случаите на КОВИД-19.
Правозащитни групи твърдят, че най-малко 1000 души са били арестувани след демонстрациите. Куба казва, че задържаните са извършили престъпления, вариращи от палеж до вандализъм и размирици.
Редактор: Румен Лозанов