"Предлагам да подготвим декларация за "санитарен кордон" за ПП-ДБ, за да не гласува с Пеевски", допълни той

Съветът за съвместно управление, който създадохме, ще работи до вторник, когато ще започне обсъждане на кадровите назначения - заместник-министри и областни управители. Дотогава партиите трябва да представят кандидатите си. Това каза лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов в кулоарите на парламента в петък.

Кой кой е в състава на кабинета „Желязков“

"Предлагам да подготвим декларация за "санитарен кордон" за ПП-ДБ, за да не гласува заедно с "ДПС-Ново начало" оттук насетне. Когато приемеш най-големия враг на Пеевски и не му оставиш възможност да те подкрепи в парламента, е много по-силно отколкото да надраскаш нещо на лист хартия", добави той. 

"Много съм доволен от това, че с колегите от ИТН, БСП и "Демокрация, права и свободи-ДПС" проведохме трудни и дълги преговори с неясен край. Минаха близо 15-20 дни и накрая успяхме да лидираме процеса, за да направим пето правителство. Преди "сглобката" правихме съвместни програми с ПП-ДБ, но сега тръгнахме отзад напред. До вечерта в сряда не се знаеше дали ще имаме правителство. Това е четвъртото коалиционно управление за ГЕРБ - независимо от големината на партията, знаем как да поемем подобна отговорност", коментира още Борисов.

Балабанов: Новото правителство няма да увеличава данъците

От своя страна депутатът от ГЕРБ-СДС Рая Назарян обясни, че в коалиционното споразумение е упоменато създаването на Съвет за съвместно управление. В него ще има по трима представители от всяка формация от коалицията. От "Демокрация, права и свободи" ще са двама. Всяка една от страните ще внесе своите предложения за кадрови назначения. Решенията ще се обсъждат с консенсус. Съветът ще заседава понеделник или вторник. Ще се обсъждат и законопроектите, които ще внася Министерският съвет. Ще бъдат изготвени управленска и законодателна програми. От страна на ГЕРБ най-вероятно ще участват зам.-председателите на ПГ, както и председателят. Основната цел на мнозинството е споделена отговорност. Опозиционните партии ще получат комисии, които да ръководят", заяви Назарян.

"Начинът, по който ще се избират представители на различни нива във властта, е посочен в споразумението, че ще става не на квотен принцип, а на база на критерии - обществено доверие, висок професионализъм и независими хора", заяви Джевдет Чакъров. Относно участието им в Съвета за съвместно управление, той посочи, че имат опит с участия на ДПС в коалиционни форми.  По думите му в него ще участват председателите, но по-важното е, че ще бъде в диалогична среда, в която решенията ще се взимат с пълно единодушие. 

""Демокрация за права и свободи" реши и подкрепи редовното правителство на България, което вчера бе избрано, защото това е националноотговорната позиция. Целта е да се спре политическата криза, нестабилност, да се спре спиралата от избори, на които сме свидетели през последните три години и най-важното да се даде старт на разграждането на модела "Пеевски“, каза още председателят на ПГ на "Демокрация, права и свободи".