Търсенето в страните от ОИСР пък се очаква да нарасне със 110 хил. барела на ден
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) реши да остави непроменена прогнозата си за растежа на глобалното търсене на петрол за 2025 г. с 1,4 милиона барела на ден, показва януарският доклад на групата.
Търсенето на петрол през 2026 г. се очаква също да нарасне с 1,4 млн. барела дневно. „Растежът тази година се очаква да бъде подкрепен от силното търсене на пътуванията със самолет и солидна пътна мобилност, включително търсенето на пътно дизелово гориво и на гориво за камиони, както и солидни промишлени, строителни и селскостопански дейности в страни извън ОИСР. Добавянето на капацитет и нефтохимическите маржове също се очаква да продължат да допринасят за растежа на търсенето на петрол“, се казва в доклада на ОПЕК, цитиран от БНР.
Общото световно търсене на петрол се очаква да достигне 105,2 млн. барела на ден през 2025 г., докато търсенето в регионите извън ОИСР се очаква да достигне 59,32 млн. барела на ден.
Как нови технологии позволяват токът да се съхранява при различни метеорологични условия
Търсенето в страните от ОИСР пък се очаква да нарасне със 110 хил. барела на ден, достигайки 45,88 млн. барела на ден. В същото време ОПЕК прогнозира, че глобалният икономически растеж ще достигне 3,1% през 2025 г., което е с 0,1 процентни пункта повече в сравнение с декемврийския доклад на петролния картел.
През 2026 г. световният брутен вътрешен продукт пък трябва да нарасне с 3,2%. ОПЕК очаква „солидният импулс на растеж“ в Съединените щати, Индия и Китай през втората половина на 2024 г. да продължи през 2025 г., като в същото време Бразилия и Русия ще допринесат, но с „леко намалено темпо на растеж“.
В допълнение, еврозоната и Япония трябва да отбележат „леко възстановяване“ тази година, посочи ОПЕК, но предупреди, че нейната прогноза зависи от това инфлацията да продължи да спада и централните банки да продължат да отслабват своята строга парична политика (да понижават лихвите), макар и с „по-предпазливи“ темпове.
Петролът поскъпна след американските санкции срещу руския нефтен сектор
Секторът на услугите се счита за двигател на икономическия растеж, тъй като производствената активност бавно се засилва. „Остава да се види, каква роля по-специално ще играят потенциалните мита и други политически мерки от бъдещата администрация на САЩ“, се посочва в доклада на ОПЕК.