Електронните съобщения са изпратени от няколко различни имейли, създадени на чуждестранна платформа

Сигнали със заплахи за бомба в десетки училища в страната. Те са получени по електронните им пощи. Съобщенията са изпратени от имейли, създадени на чуждестранна платформа за онлайн пощенски услуги. Това разкриха от Министерството на вътрешните работи за NOVA. В някои от съобщенията се споменава Аллах.

Дирекция „Киберпрестъпност“ на ГДБОП съобщи, че извършва проверка по сигналите. „Установено е, че електронните съобщения са изпратени от няколко различни имейли, създадени на чуждестранна платформа за общодостъпни безплатни онлайн пощенски услуги. Всички те са с идентично съдържание. В съобщенията няма конкретни заплахи, искания, срокове или условия. Осъществена е комуникация с международни партньори за установяване на извършителите, с Интерпол, както и със структурата на чуждестранната IT компания. Наказанието за подобно престъпление предвижда до 2 години затвор“, разкриват от ГДБОП.

Сигнал за бомба опразни голям търговски център в София

Атаката до електронните пощи на десетки училища в страната започна рано сутринта. В столичното 35-о училище са действали по новите правила за такива ситуации, разписани преди три години от МВР. Зам.-директорът Анна Калчева обясни, че процедурите са спазени, а в помещенията на училището не са открити подозрителни предмети. Затова учебният процес не е бил прекъсван. 

„Обадихме се на телефон 112 и на IV районно управление. От там пратиха екип, който огледа помещенията на училището. Видяхме, че няма подозрителни предмети, които да бъдат вътре в класните стаи или в другите помещения и решихме, че няма да прекъсваме учебния процес“, посочи тя. 

Става дума за учебни заведения в Стара Загора, Пловдив, Враца, Варна, Добри, Генерал Тошево, Сливен, Хасково, Перник и София. На място са изпратени екипи, за да проверят достоверността на получената информация.

В 28 старозагорски училища сигнали със заплахи са получени по имейл. Полицията е уведомена, направени са обходи в учебните заведения, а учениците са изведени извън корпусите. След проверката занятията са възобновени. 

13 са училищата в област Сливен, които са получили на електронните си пощи злоумишлени съобщения, съобщиха за БТА от пресцентъра на областната полиция. 

И в училище в Шумен тази сутрин е получен имейл със злоумишлено съобщение, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР, без да уточняват кое е учебното заведение.

В Хасково училищата, получили заплахи са шест. Сигнали за поставени взривни устройства са получени тази сутрин между 7:00 и 9:30 часа на електронните пощи на няколко гимназии в Хасково. След първите сигнали сутринта са евакуирани ученици от Професионална гимназия по транспорт и аграрни технологии „Никола Вапцаров“, в чиято сграда в момента учат и децата от Основно училище „Никола Вапцаров“, както и от Спортното училище „Стефан Караджа“ в областния град.

В спортното училище сигналът е получен на имейл към 6:40 часа, каза директорът Силвия Тенчева. В него са се съдържали заплахи, че има поставени из сградата взривни устройства. „След претърсване на сградата, такива не са намерени и учениците са се върнали в класните стаи“, каза директорът.

Минути преди 10 часа заради сигнал за взривно устройство бяха евакуирани и учениците от Езиковата гимназия в Хасково „Проф.д-р Асен Златаров“. „Може би около един час проверяваха сградата и след като не беше открито нищо притеснително, се разпореди да се възстановят учебните занятия към 11 часа“, обясни директорът Димитър Николов. 

В област Кърджали заплашените учебни заведения са три. Съобщенията са получени на електронните пощи на училищата, а децата са изведени от сградите. 

В три пловдивски училища са получени сигнали за взривни устройства на служебните електронни им пощи. 
 


Проверени са три учебни заведения в Русе, след като на електронните им пощи са получени злоумишлени съобщения за поставени в тях взривни устройства, съобщи регионалният говорител на МВР в крайдунавския град Даниела Малчева.

Три са и училищата във Варна, които са получили сигнали за поставени взривни устройства. Сигналите са постъпили на електронни пощи на учебните заведения. От полицията уточниха, че е възможно да се увеличи броят на училищата с получени сигнали, защото се проверяват и папките за спам на електронните пощи на учебните заведения.

На територията на община Разград шест училища са сигнализирали за получени по имейлите им заплашителни съобщения.

По закон в такива случаи учебното заведение трябва да остане затворено за 24 часа. Когато проверката на униформените приключи и ако в сградата не е открито взривно устройство, със заповед на директора учебната дейност може да продължи.

От Министерството на образованието и науката излязоха с позиция, в която се казва, че е създадена организация за продължаване на учебния процес през днешния ден. "След получените тази сутрин злоумишлени съобщения на служебните електронни пощи на училища в страната, директорите изпълняват стриктно разпорежданията на МВР. Занятията се прекъсват за времето на проверка и часовете ще се провеждат след това. МОН е в постоянна връзка с МВР и директорите на училища, за да се осигури спокойно протичане на учебния процес", се казва още в становището.

Ден на траур в Турция след пожара в хотел, взел десетки жертви

Темата коментира и директорът на 119 СУ „Михаил Арнаудов“ в София Диян Стаматов в предаването „Социална мрежа“ по NOVANEWS. Той посочи, че няма паника, тъй като директорите са подготвени за такива ситуации. И допълни, че сигнали за бомби е имало и в предишни години.

Стаматов обясни, че по протокол, когато се получи такъв сигнал, се подава информация към 112 или на кварталния полицай, учениците се извеждат в двора на училището, изчаква се полицейският екип и се прави оглед на цялата сграда. Той поясни, че се изготвя и протокол. Оттук нататък отговорността е на директора на училището – дали ще прекрати учебния процес, дали ще премине на електронно обучение, или той ще продължи в самото училище, обясни още директорът.
 


От МВР съобщиха, че по сигналите тече проверка в дирекция „Киберпрестъпност” на ГДБОП. Според експерти по киберсигурност подобни имейли се изпращат през проксита и сървъри от страни, където контрол няма. „Много зависи къде се намират подателите. Може да се намират в такъв регион, който не може да се контролира от органите на реда. Тоест техните власти да не могат да дават информация на нашите власти“, обясни експертът по киберсигурност Ростислав Петров.