Вижте какво разказа той пред екипа на NOVA
Посланикът на Азербайджан Негово Превъзходителство д-р Хюсейн Хюсейнов разказва за отношенията между нашите страни и как Азербайджан вече задоволява по-голямата част от нуждите от природен газ в България? Както и още ще има ли директен полет София-Баку?
Ваше Превъзходителство, за мен е чест и удоволствие, благодаря Ви за гостоприемството и възможността да разговаряме. Неотдавна Азербайджан отбеляза 35-годишнина от 20 януари 1990 г. Бихте ли ни разказали малко повече за този трагична, но и героична страница от историята на модерен Азербайджан?
Преди всичко, бих искал да Ви благодаря за интереса към страната ми и за възможността да споделя информация. Наистина, неотдавна азербайджанците отбелязахме 35 години от трагедията от 20 януари. На този ден през 1990 г. съветските власти наредиха да бъде употребена военна сила срещу азербайджанците, за да се потуши и подкопае движението за национална независимост. Вследствие от военното нападение, 150 души загубиха живота си, бяха убити, а около 800 бяха ранени. Беше един вид колективно наказание срещу азербайджанците за борбата им за независимост и кърваво предупреждение не само за тях, но и за подобни движения в целия Съветски съюз. Това беше началото на края, на падането на СССР и разрухата на Съветската империя. Както правилно отбелязахте, това беше едновременно трагедия, но и национална гордост за азербайджанците, които затвърдиха непоклатимата им позиция спрямо принципите на свобода и независимост.
Азербайджан е стратегически партньор на България. Как оценявате нашите отношения и какви са възможностите?
Именно, ние сме стратегически партньори и още от възстановяването на националната си независимост, Азербайджан започна да установява дипломатически отношения, като България беше сред първите страни, установили дипломатически отношения със страната ми. Традиционно двете нации се радват на добри и приятелски отношения. Понастоящем са на задълбочено стратегическо партньорство. Има огромен потенциал за развиване на двустранното ни сътрудничество. Азербайджан е лидер в региона си. Двете страни могат да се възползват от възможности за търговия и транспорт, предвид стратегическото разположение. По отношение на търговия и икономика сме постигнали съществен напредък през последните десетилетия. И от политическа гледна точка също сме много активни на двустранно и многостранно ниво, като се подкрепяме едни-други и споделяме националния интерес на двете нации.
В това отношение, когато „Газпром“ спря газа за България, Азербайджан спаси икономиката и домакинствата ни от студ. Бихте ли ни разказали повече за тази критична ситуация?
Беше много труден момент за България през 2022 г., след спирането на газа от „Газпром“ към България, който момент подчерта зависимостта на България от тези доставки на газ. През 2013 г. азербайджанската Държавна нефтена компания сключи споразумение с „Булгаргаз“ за доставки на газ за 25 години, по 1 милиард кубични метра на година. Но след енергийната криза в България и по молба на властите в София, започнахме да увеличаваме доставките на газ, защото промишлеността ви е зависима от природен газ. Съответно увеличихме азерския газ, и то на разумни цени, относително по-ниски от цената на газа на СОКАР на пазара. Заедно с властите ви успяхме да оцелеем и да създадем стабилна основа за по-нататъшно развитие на промишлеността ви. Започнахме да увеличаваме доставките от 1, през 1,2, после 1,5, а в края на миналата година азерския газ стигна 2 милиарда кубични метра, което означава, че към момента задоволяваме по-голямата част от нуждите на България за природен газ.
Н.Пр. Лхагвасурен Саянаа за красотата на Монголия и за дипломатическите отношения с България
Азербайджан е стратегически партньор и на ЕС за диверсифициране на газа, като България е част от плана. Какви са възможностите в тази насока?
ЕС гледа на нас като на надежден и доверен партньор. Започнахме доставките на енергия за европейския пазар още през 2007 г., така че в продължение на десетилетия сме успели да се докажем като истински и надежден партньор. През 2022 г., Азербайджан подписа меморандум за разбирателство с ЕК за стратегическо партньорство в сферата на енергетиката. Първоначално се предвиждаше 10 милиарда кубични метра азерски газ да се доставят на европейския пазар посредством Южния газов коридор, който се състои от три стълба: Южнокавказкия газопровод, Трансанадолския газопровод и Трансадриатическия газопровод. По Трансадриатическия газопровод очаквахме доставки от по 10 милиарда кубични метра природен газ, но предвид ситуацията, развила се в региона ви и по-широко в Европа, увеличихме доставките на газ до европейския пазар, като към края на миналата година достигнахме около 13 милиарда кубични метра. Вече доставяме газ до територията на 12 европейски страни. В това отношение България се разглежда от Азербайджан като много важна страна, що се касае транзита на доставки на газ, заради изградената вътрешна газопреносна мрежа в страната ви.
През изминалия ноември страната Ви бе домакин и председател на Конференцията на ООН за изменението на климата - COP 29. Бихте ли споделили какви са постиженията?
COP 29 беше най-голямото събитие в историята на модерен Азербайджан, въпреки че сме били домакин на много мащабни международни събития в миналото. На събитието присъстваха 76 хиляди регистрирани участници. 80 лидери, президенти и правителствени ръководители също се присъединиха към това значимо климатично събитие. Баку обедини глобалния юг и север, изток и запад, за да се обсъдят екологичните предизвикателства, като Азербайджан допринесе към световните усилия по въпроса за солидарността в справянето с изменението на климата. Като постижения можем да откроим постигането на съгласие от страните да се утрои финансирането за нужди, свързани с климатичните изменения, от първоначално обявените 100 милиарда щатски долара до 300 милиарда. Същевременно страните решиха да се увеличи финансирането от публични и частни източници до 1,3 трилиона щатски долара до 2035 г., като всички тези средства ще отидат към бедни, развиващи се страни, за да се подпомогнат в борбата срещу предизвикателствата от климатичните изменения. Друг крайъгълен камък на събитието беше да се доведе Фонда за загуби и щети до пълно функциониране. Вече е напълно оперативен. Още едно важно и дългоочаквано решение бе за чл. 6 от Парижкото споразумение за пазар за въглеродни емисии. COP 29 беше повратна точка в климатичната дипломация и със сигурност последствията и резултатите ще имат положително въздействие и върху нататъшните въпроси, които трябва да бъдат разрешени и преодолени, във връзка с климатичните изменения.
Има ли яснота по отношение на трагедията с близо 40 загинали при инцидента с гражданския самолет на Азербайджанските авиолинии, пътуващ от Баку за Грозни?
За съжаление, през изминалия декември, самолет, собственост на Азербайджанските авиолинии, се разби при полет от Баку до Грозни. След този инцидент устройствата, записващи данни и звук, бяха изпратени в Бразилия, тъй като е страната на производство на самолетите „Ембраер“, като местните експерти, съвместно със специалисти от Азербайджан, Казахстан и Русия участваха във всички процеси за разкодиране на необходимите данни. Неотдавна всички материали бяха изпратени в Казахстан, защото самолетът се приземи трагично на територията им. Уви, 38 от 96-те души на борда загинаха, но благодарение на високия професионализъм и героизъм на пилотите, останалите пътници – 29 души, оцеляха. Пилотите и членовете на екипажа бяха удостоени като национални герои на Азербайджан. Да, със сигурност е имало външна и физическа намеса във въздушното пространство в Руската федерация, но много скоро ще получим окончателния доклад на държавната комисия, разследваща инцидента.
Азербайджанската фондация на Хайдар Алиев направи съществено дарение за финансиране на разкопки на хълма „Трапезица“ във Велико Търново, които се посещават от хиляди местни и чуждестранни туристи. Бихте ли ни разказали повече за това значително и щедро действие?
Възстановяването и опазването на архитектурно-музейния резерват „Трапезица“ е въпрос на гордост и е един символ на приятелските ни отношения. Българските власти се обърнаха към азербайджанските за възстановяването на много важна част от културната и духовната ви столица Велико Търново, като отне близо година да бъдат извършени всички дейности по възстановяването на археологическия комплекс и архитектурния музей. Не работихме само по архитектурно-музейния резерват, но и по възстановяването на западната стена на „Трапезица“, както и на редица църкви, създаването на туристически алеи в околността. Бюджетът беше около 2,5 милиона лева. Както казах, беше светъл пример за културния мост и двустранното приятелство между двата народа. Азербайджан е мултикултурна страна с много вероизповедания, която се стреми да опази културното и религиозното наследство и на други нации, особено на приятелски народи. Откриването на резервата беше през септември 2016 г., съвместно с председателя на фондацията Хайдар Алиев, първата дама на Азербайджан Мехрибан Алиева и тогавашния премиер на България Бойко Борисов. Много е хубаво, че към момента комплексът е посетен от хиляди местни и чуждестранни туристи. Всички се радваме за това, а имаме и други проекти с общинските власти на Велико Търново за нататъшно потенциално сътрудничество.
Стефка Костадинова: За да си голям, трябва да изтърпиш лишения
Много сме благодарни за този щедър акт, благодаря Ви. Азербайджан като туристическа дестинация не е много добре позната на българските туристи. Какво бихте искали да споделите с българските туристи, за да ги насърчите да посетят страната Ви?
Азербайджан всъщност е много популярна туристическа дестинация не само за по-широкия регион, но и по цял свят поради много причини. Мога да започна с това, че имаме девет от 11-те климатични зони, така че на страна с площ 88,6 хиляди квадратни километра се намират снежни планини, пустини, Каспийско море, субтропически територии, огромно разнообразие от природната красота на Азербайджан. Освен това разбира се старинна история, много богато културно наследство, богати традиции на местните. Родина е на десетки етнически групи, живущи там, така че лесно се намират храмове, църкви, джамии, синагоги. Това разкрива естеството на хората, които са много толерантни и гостоприемни. Да добавим към това уникална архитектура в цялата страна – средновековна, антична, модерна, особено в столицата Баку. Туристите се наслаждават на многото туристически възможности, но и не само, в други региони на Азербайджан също. Климатът, природата, кухнята също е много важна. Хората от региона ни са запознати с вкуса на кухнята ни. С всичко това приветстваме нашите български приятели да посетят Баку и се надявам, че през пролетта и лятото ще се възстанови прекият полет от София до Баку и обратно, което ще бъде чудесна възможност да се посети страната ми и да се насладите на гостоприемството на азербайджанците.
Сигурна съм, че все повече българи ще посетят красивата Ви страна. Ваше Превъзходителство, продължавайте в същия дух!
Благодаря Ви!
Ваше Превъзходителство, Борисовата градина е едно от любимите Ви места за разходка в града. Знам, че работата на посланика е 24/7, но как релаксирате, какво правите в малкото свободно време?
Всъщност нищо особено не правя в свободното си време. Излизам малко на разходка в този парк, защото е близо до посолството и до резиденцията. Обичам да слушам класическа музика в свободното си време, както да чета. Както споменахте, голяма част от ежедневието ни е отдадено на нашата работа, затова трябва да сме особено съсредоточени в дейността и работата си, но обичам да се разхождам, да слушам музика и да чета.
Ваше Превъзходителство, кое е най-голямото чудо в живота Ви?
Най-голямото чудо… Според мен всеки от нас в ежедневието си е обсипан с чудеса - че вървим по земята. Чудо е, че чуваме песента на птиците, че виждаме красотата на природата, че усещаме свежия въздух, подушваме уханието на дърветата и цветята. Всичко това е чудо. Затова в едно изречение чудото е да водиш достоен живот и да го цениш.
И да се радваш на малките неща.
Именно. Не го споменаваме, но малките неща, които ни заобикалят, са съставни части на ежедневното ни щастие, така че трябва да ценим тези дарове от Бога.
Ваше Превъзходителство, за мен бе чест и удоволствие да разговаряме. Много Ви благодаря.
Аз Ви благодаря! Удоволствието беше мое, много благодаря! Продължавайте в същия дух!