1200 жители на града са подали заявление за смяна на старите печки с екологични уреди

Мръсен въздух в Пловдив. Данните показват превишаване на нормите на фините прахови частици в 14 дни от началото на годината. Какви мерки предприема общината и кои са източниците на замърсяване?

През последната седмица въздухът в града има цвят и мирис. Недялка Петкова се отоплява на дърва и въглища от 25 години. Сега е решила да се възползва от безплатната програма на общината и да замени старата си печка с екологичен уред за отопление. „Искам да съм на климатик, за да не замърсявам въздуха”, обяснява тя.

Какъв е ефектът от мерките срещу мръсния въздух в София

Печката на твърдо гориво може да бъде заменена с климатик, термопомпа, отопление на пелети или фотоволтаична система за собствено потребление. „Условие, освен да се отопляват на дърва и въглища, е да са собственици на жилищата, с които кандидатстват. И да не са получавали финансиране по други проекти, свързани с безплатна подмяна на отоплителни устройства”, обясни Василка Чопкова - началник на отдел „Екология” в Община Пловдив.

До момента 1200 жители на града са подали заявление за смяна на старите печки с екологични уреди. „Програмата е важна, защото чистият въздух пряко влияе върху подобряването на човешкото здраве. Всички живеем в Пловдив и дишаме този въздух и трябва да се стремим той да е по-чист”, коментира заместник-кметът на Пловдив по екология Иван Стоянов.

Колко мръсен е въздухът в Благоевград и има ли повод за притеснение

Измервателните уреди на въздуха в града през последната седмица показват превишаване на фините прахови частици два пъти над нормата. „Пътят трябва да е следният. Дава се възможност на тези, които искат, да си сменят уредите с екологични. Следващите мерки - рестрикции и ограничения в определени зони”, заяви кметът на Пловдив Костадин Димитров.

През 2010 година в Пловдив са отчетени 150 дни с мръсен въздух, а през миналата те са били 35, каквато е и европейската норма.