Коментират Васил Велев и Вергил Христов
Трябва ли да остане увеличението на заплатите в МВР? Този въпрос в ефира на „Здравей, България” коментираха Васил Велев, председател на АИКБ, и Вергил Христов от УС на СФСМВР.
Откъде може да дойдат пари в Бюджета
„Нито бюджетът може да си го позволи, нито е справедливо, нито е почтено да се твърди обратното”, заяви Васил Велев. „И сега за сектор „Обществен ред и сигурност” плащаме най-много за заплати от целия ЕС, като дял от БВП. Това е преди увеличението. И сега ще увеличим с 50% тези разходи. Очевидно нещо не е наред. Или има много хора там, или заплатите им са много големи. Не може без да се реформира системата. По подобен начин са и сектор „Отбрана”, и съдебната система”, заяви Васил Велев.
След предложението на ПП-ДБ: Напрежение около заплатите в МВР (ОБЗОР)
„Преди четири години, когато се създаваше тогавашната коалиция с водещ ПП-ДБ, в една от точките в плана им за управление бяха написани доста неща, които трябваше да се случат в МВР като реформа. Нищо не се случи. Само ни обясниха, че са направили 98% реформа със закриването на 10 управления и 14 участъка”, заяви Христов. „Започнахме да водим диалог с всички партии в парламента. Трябваха ни две години, за да ги убедим, че промяна е нужна, за да даде тя стабилност на доходите и на хората”, продължи Христов.
Той каза, че не знае колко са работещите пенсионери в системата на МВР.
„В момента незаетият щат в най-ниските длъжности е 4000. Изгоним ли 5000 пенсионери, това е 9000 души. Или 20% от състава на МВР”, обясни Христов. На 1466 лева как го мислите?”, попита Христов.
Според Васил Велев обаче щатът е раздут и този проблем не бил само в МВР, а в целия публичен сектор. „Вероятно трябва да се огледа щатът и дали не следва да се посъкрати и то сериозно. Хората в реалния сектор трябва да работят с една трета повече”, каза Велев. И коментира ранното пенсиониране в системата на МВР, по-големия отпуск, по-високия клас прослужено време, 20-те заплати при пенсиониране. „Без да издребняваме с безплатния градски транспорт, почивки, храна, дрехи... Така всъщност минималната заплата в системата става 4000 лева”, заяви Велев.
„Ние не сме против реформата. Против сме да не получаваме това, за което работим”, каза Христов. Той подчерта, че има над 300 длъжности в МВР.
„Имаме администрация по Закона за държавния служители и колеги, работещи по трудово правоотношение. Около 2 000 са колегите по Закона за държавния служители – никъде не се предвижда за тях такова увеличение. Колегите, работещи по трудово правоотношение, това са в деловодствата, на гишета. При тях увеличението е около 300 лева. В момента са под минималната заплата. Най-сериозно увеличение ще вземат хората на терен”, обясни Христов.
Повече гледайте във видеото.
Редактор: Ина Григорова