Снимка: iStock
Темата коментира Ива Лазарова
Проведе се първият дебат за поправките в Изборния кодекс. Депутати, експерти и граждански организации обсъдиха как да се прекроят новите правила за гласуване. В дискусията се включи и председателят на парламента Наталия Киселова.
„Това беше дискусия, която искахме да организираме преди да дойде моментът, в който политическите формации да дискутират предложенията в Правна комисия, за да се чуят повече мнения, и те самите да намерят някакви допирни точки”, коментира в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS председателят на Обществения съвет към ЦИК и изпълнителен директор на Института за развитие на публичната среда Ива Лазарова.
Първи сблъсъци между политиците заради бъдещия ремонт на Изборния кодекс
По нейни думи по време на дебата е станало ясно, че политическите сили имат добрата воля да създадат и работна група, която да обсъжда и постъпилите впоследствие коментари и предложения. „Няма съвсем стихийно да се отиде към промени в законодателството. Внесените предложения могат коренно да променят изборния процес”, обясни Лазарова.
„В сегашното изборно законодателство има текстове, които са въвели както административни, така и членовете на комисиите носят наказателна отговорност, но не сме виждали сериозни действия от страна на ЦИК и на органите на съответните институции, да предотвратят и накажат подобни действия, на които станахме свидетели”, посочи тя.
Киселова: Изборните нарушения се дължат на прилагането на Кодекса, а не на самия текст
Лазарова коментира и идеята за въвеждане на преброителни центрове в страната. „Между 20 000 и 30 000 избиратели ще попадат в такъв преброителен център на територията на Столична община. Има експеримент с такива преброителни центрове през 2011 г. Голяма от предложенията са радикални и такива не съществуват към момента в нашата практика”, каза председателят на Обществения съвет към ЦИК.
„От 2014 г. са правилата, при които гласуваме с Х или V, но в края на изборния ден, след като са прегледани десетки-стотици секции, се вижда, че масово хората все още не знаят по какъв начин се гласува. Затова каквато и промяна да се въведе, тя трябва да бъде много добре разяснена за избирателите, за да могат те да не се чувстват изключени от процеса”, допълни Лазарова.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Виктория Гетова