Снимка: БТА
По думите му новосформираните парламент и правителство трябва да приемат много сериозно тази задача
Апелирамотговорните държавни институции да предприемат категорични действия срещу политическото и олигархично влияние върху съдебната система. Това каза президентът Румен Радев по време на дискусия на тема: "Оттук накъде със съдебната власт?“, организирана от Български институт за правни инициативи.
Президентът свика КСНС заради разпространението на дрога сред деца
По думите на президента, освен заради неуспешните промени в Конституцията, доверието на гражданите към съдебната система се руши и заради безнаказаността в нея. Румен Радев даде пример с шумните афери, свързвани с Мартин Божанов – Нотариуса и „Осемте джуджета“ и циничната търговия с правосъдие, които те олицетворяват.
„Тези скандални афери потъват в забвение и увеличават вече дългия списък на гейт-ове, които през годините предизвикваха обществено възмущение, анкетни комисии и разследвания, но така и не получиха до ден днешен адекватен институционален отговор. Това е брутална демонстрация на безнаказаност и на предизвикана безпомощност“, заяви президентът и допълни: „Затова днес, когато си задаваме въпроса „Оттук накъде?“, трябва да сме наясно, че да опитваме да постигаме нашата цел за ефективна правова държава, без да осветлим напълно тези случаи и хората, които стоят зад тях, е все едно да гоним хоризонта“.
Президентът призова новосформираните парламент и правителство, както и предстоящите кадрови назначения в съдебната власт, да предприемат сериозни действия за осветляване на мрежите за влияние. „Оттук нататък трябва да съдим за техните действия и ефективност именно по резултатите, които постигат в изпълнението на тази много важна задача“, допълни държавният глава и подчерта, че ако мрежите на влияние продължат да съществуват, имат способността да опорочат всяка реформа, да преиначат всеки закон и да проникнат през всякакви квоти.
Президентът свика КСНС заради разпространението на дрога сред деца
Той отбеляза и „съмнителната ефективност“ при провежданата наказателна политика по отношение на т. нар. обикновени, но с изключителна важност за гражданите престъпления – шофиране в нетрезво състояние, разпространение на наркотици, домашно насилие и изобщо насилие от всякакъв характер. Радев посочи, че основният отговор на институциите през годините се е изразявал в законови промени за увеличаване на наказанията или вписване на нови престъпни състави.
„Вихри се общо взето един законодателен ентусиазъм, наречен доста удачно „наказателен популизъм“, който не облекчава положението на пострадалите, защото сам по себе си не представя по-добри условия за защита. Още повече, когато не се води ефективно разследване и се обвиняват избирателно едни, а други – не, размерът на наказанията вече е от второстепенно значение“, заяви Радев.
Президентът обърна внимание и на проблема с изтеклите мандати в системата на правосъдието. „Бездействието на парламента особено по назначенията в съдебната власт има много сериозни последици. Отдавна е необходимо, а особено след влизане в сила на последните промени в Закона за съдебната власт е неотложно – и Народното събрание, и съдебната власт да пристъпят към обновяване на персоналния състав на тези органи, особено ВСС“, каза още държавният глава и допълни, че трудността за постигане на квалифицирано мнозинство в Народното събрание не може да бъде повече оправдание. Президентът подчерта и че заради тази ситуация вече година и половина има изпълняващ функциите на главен прокурор, а от 3 месеца - има изпълняващ функциите председател на Върховния административен съд, без да са назначени с указ на президента.
Радев: Войната в Украйна няма военно решение, следва да се даде път на дипломацията
Президентът разкритикува начина, по който бяха направени измененията в основния закон в 49-ото Народно събрание, тъй като за авторите им по-важна се е оказала промяната на националния празник и на правомощията на държавния глава, отколкото задълбочения експертен и парламентарен дебат. „Проблемите на правосъдието продължават да интересуват живо българите и чуждестранните инвеститори, но реформаторският устрем бе попарен, включително и с участието на самите реформатори. Оказа се, че са имали други по-важни приоритети, отколкото лелеяната съдебна реформа, покрай която си проправиха път към властта няколко поколения политици“, отбеляза президентът.
По повод отменените от Конституционния съд промени на 49-ото Народно събрание в частта за съдебната власт президентът заяви, че това решение не освобождава от отговорност политиците и съответните органи да разработят и приложат комплексна реформа за Висшия съдебен съвет и за Инспектората към ВСС.
Редактор: Цветина Петкова