Издадени са разрешителни за строеж на 9800 жилища и 1200 други сгради

Имотите у нас продължават да поскъпват. С 30 % са скочили цените на жилищата за изминалата една година, твърдят от Националното сдружение на брокерите. В същото време националната статистика отчита бум на новото строителство. Пловдив се нарежда на първо място, следван от София, Варна и Бургас.

По данни на НСИ местната администрация в Пловдив е издала разрешителни за строеж на 9800 жилища и 1200 други сгради, включително административни и офиси. Яна Хинкова от 14-години е брокер на недвижими имоти. Обяснява, че най-голям интерес към апартаментите ново строителство имат младите хора.

Презастрояването на София: 30% спад в издадените разрешителни

„Млади семейства, на които тепърва предстои да имат деца. Те търсят затворените комплекси с паркове, с градини, с възможност да бъдат отглеждани деца. Идват от цяла Южна България, от Стара Загора, Хасково, дори и от Бургас. Идват и от Смолян хора”, обяснява Яна Хинкова от Националното сдружение на брокерите на имоти.

 

Според нея 90% от семействата, които работят в чужбина, купуват апартаментите си кеш, а тези, които се трудят у нас, разчитали на банкови кредити. „Имат помощ и от родители, и от спестявания от работна заплата, но приоритетно купуват с ипотека”, обяснява Яна Хинкова.

Характерно за Пловдив е, че покупките на жилища „на зелено”, които бяха спаднали през последните няколко години, отново са на мода. Най-търсени в момента са двустайните и тристайни апартаменти, които за последната година са поскъпнали с 30%.

„За двустайно жилище едно семейство трябва да задели между 100 и 120 хиляди евро. Говорим за ново строителство, без да отчитаме факта, че се отдава на шпакловка и замазка. Там имате довършителни ремонтни дейности, за да може да влезете и да живеете. Така че бюджетът отива нагоре - към 130-140 евро”, обясни Хинкова.

10 полезни съвета за покупка на ново жилище (ГАЛЕРИЯ)

Семейство Иванови живее в нов апартамент в един от новите квартали на Пловдив. „Много е приятно. Хората са предимно млади. За децата е много приятно. По-спокойно е в затворените комплекси. Недостатък е, че нямаме зелени площи”, обяснява Анелия Иванова.

„Засега е спокойно, но като гледам как върви строителството, съвсем скоро ще имаме проблем с трафика. Самата инфраструктура не е направена за толкова много хора според мен”, казва Ангел Иванов.

В момента най-много се строи в крайните квартали на Пловдив. Според данните на националната статистика бум на строителството има и в селата около Пловдив – Марково, Белащица и Първенец. 800 разрешителни за нови жилищни сгради са издадени за година.

„Друг фактор са ниските данъци. Те са много по-ниски от големия град. При нас е най-ниският данък МПС. Заради това при нас са регистрирани много транспортни фирми. Нисък е и данъкът за недвижимите имоти”, обясни Павел Михайлов, кмет на община „Родопи”.

Приемането ни в еврозоната също стимулира покупките, тъй като мнозина виждат в тях сигурно убежище за парите си. А очакванията на брокерите са, приемайки еврото, цените на жилищата леко да се завишат.

„С едни 10% нагоре, които биха могли да компенсират това качване спрямо целия останал икономически пазар. Не смятам, че ще станат чак двойни. Нямаме такива очаквания, но как това ще се отрази, дали това ще дебалансира пазара, трябва да поживеем, за да видим как ще се случи”, коментира Яна Хинкова.