Снимка: iStock
Предлагат заверката у нас да отпадне, както е в по-голямата част от Европа
Отпадането на законовото задължение продажбата на автомобил да се случва пред нотариус беше тема на обсъждане в парламента. Дискусията повдигнаха от ДСБ, според които процедурата засяга между 250 000 и 400 000 души годишно. Облекчаването ѝ би спестило административната тежест и пари.
Харесваш колата на съседа си, договаряте цена, подписвате договор и е твоя - така би изглеждала ситуацията, ако парламентът реши да изключи от уравнението нотариуса и полагането на подписи пред него.
Могат ли електромобилите напълно да изместят тези с двигатели с вътрешно горене
„Нотариусът упражнява контрол върху плащането на местните данъци, прането на пари и неговата дейност в рамките на информационната система е абсолютно незаменима”, заяви председателят на Съвета на нотариусите Димитър Танев.
Докато изповядва сделката, нотариусът проверява за задължения, запори, залози и други тежести. Ако покупко-продажбите останат без този контрол, сигурността е в опасност, смята адвокат Валя Гигова. „Много хубаво начинание, но то трябва да е добре обмислено. Да се педприемат серия действия - не само законодателни, а и организационни”, коментира юристът.
Забраняват продажбата на коли на части?
Част от тези мерки е създаването на регистър, който да включва всички автомобили. В него да се съдържа информацията кой е собственикът и има ли право да се разпорежда с автомобила. От Камарата на автомобилните превозвачи в България дават пример, че ние сме единствените в Европа, които изповядваме сделките за коли пред нотариус. „Това е абсурдът. Ние сме съгласни с голяма част от опасенията, но те сами по себе си не трябва да са предпоставка, за да не се случи това нещо”, подчерта Димитър Димитров от Камарата на автомобилните превозвачи в България.
Таксите за продажбата при леките коли са между 100 и 200 лева, а при камионите и автобусите - много по-големи. Според законите у нас за прехвърлянето на каквато и да е движима вещ е необходимо само съгласие между страните, но не и вписването ѝ в регистър.
„Когато се говори за нотариус, се говори за държавата, която трябва да действа дистанцирано и безпристрастно по отношение на страните”, каза Танев.
Фалшиви и неоторизирани сайтове предлагат винетки на завишени цени
От МВР обърнаха внимание, че промените, ако има такива, не трябва да прехвърлят работата на нотариусите на държавната администрация.
„Да се превърнат органите на МВР в нотариуси би било невероятна тежест за населението”, подчерта директорът на Дирекция „Правна” Любослав Попов.
Аргумент против отмяната на участието на нотариуси при продажбата на автомобил е, че събирането на данъците е второто перо по приходи на повечето общини.
Сред предложенията се чу и вариант, при който страните по договора избират дали да ползват услугите на нотариус, или не.