Предложения на експерти за изход от кризата

Бойкотът на хранителните магазини срещу високите цени може да бъде възприет и като знак за граждански заряд. Това мнение изразиха Антоан Атанасов от "Активни потребители" и Андрей Велчев от Сдружение "За достъпна и качествена храна" в студиото на предаването "Твоят ден" по NOVA NEWS. "Според мен ще има ефект. Най-малкото ще видим гражданска активност", споделя юристът Атанасов.

Икономистът и политик Кузман Илиев пък заяви, че няма как бойкотът да има икономически ефект за един ден. "Производството и цените са пряко свързани. При липса на производство няма как да има промяна в цената", коментира той.

Ден без покупки: Бойкот на хранителните магазини в страната

Според експертите, ако конкуренцията бъде убита, цените ще паднат, но само в краткосрочен план. 

Според Атанасов държавата трябва да създава политики, които да са в помощ на българското производство. Илиев споделя същото мнение и твърди, че фокусът на проблема трябва бъде не само върху хранителните продукти. Според него сегашната ситуация прозлиза от икономически неефективната среда заради високите разходи в България. За да се наблюдава спад в цените на храните, първо трябва да се намалят тези на тока и газа, както и разходите за труд. "КЗК се превръща в комисия за унищожаване на конкуренцията", добави още експертът. 

Като вариант за изход от кризата Велчев апелира институциите да чуят гласа на потребителите и да защитят техните права. 

"Всяко чудо за три дни" - така определи бойкота на хранителните магазини Камен Аврамов, собственик на семеен обект. Според него държавата има начини да регулира пазара, но не го прави. "За да има промяна в цените, продуктите трябва да се разделят по качество", смята още търговецът.

Редактор: Иван Иванов