Историята на цигуларя Хюн Джун Лон и оркестъра, за който няма граници

На 15 август – Деня на независимостта на Корея, група южнокорейски музиканти, водени от цигуларя Хюн Джун Лон, се опитват да изпълнят Деветата симфония на Бетовен на границата със Северна Корея. Техният амбициозен проект цели да обедини разделените нации чрез силата на музиката, като част от отбелязването на 70-годишнината от независимостта на Корея, разказва Voice of America.

Музика отвъд политиката

Идеята на Лон, който е завършил в "Джулиарт", е смела – оркестър от Южна Корея и хор от Северна Корея да се съберат на 38-ия паралел и заедно да изпълнят Деветата симфония и традиционната корейска песен Ариранг, обичана и в двете страни. Въпреки официалното предложение до правителствата на Северна и Южна Корея и подкрепата на южнокорейското Министерство на обединението, бюрократичните пречки и политическото напрежение осуетиха плановете.

Диригентът Антоан Маргие, пристигнал в Сеул специално за концерта, подкрепи идеята въпреки трудностите. "Ние сме музиканти – нашата мисия е да създаваме мостове чрез изкуството", заявява той.

Отказът на границата

Въпреки многобройните усилия и официалната комуникация с властите, музикантите не получават разрешение да изпълнят концерта в Демилитаризираната зона (DMZ) – най-въоръжената граница в света. Въпреки всичко, те не се отказват.

След отказа, Лон и неговият екип се преместват в малко село, разположено на три километра от границата. Там, на открито, те свирят Деветата симфония и Ариранг с надеждата, че музиката им ще достигне до Северна Корея.

"Вярвам, че ни чуха," казва Лон след концерта. "Оттук до Севера има само три километра – музиката няма граници", споделя той.

Лична жертва за общото благо

За Хюн Джун Лон този проект не е просто музикално събитие – това е лична мисия. Дядо му е избягал от Северна Корея по време на Корейската война и никога повече не е видял майка си. Лон се надява чрез музиката да преодолее бариерите, които разделят семейства и нации.

Въпреки отдадеността си на тази кауза, личният му живот е засегнат. В процеса на подготовка за концерта, той се развежда със съпругата си, която го поставя пред избор – семейството или мисията за мир.

Послание за бъдещето

Въпреки че концертът на границата не се състи по план, изпълнението в близост до DMZ носи силно послание за надежда и обединение. Музикантите вярват, че с достатъчна решителност и вяра изкуството може да преодолее дори най-твърдите политически бариери.

„Дори и да не се видяхме физически, нашата музика премина границата. Това е само началото“, заключва Лон пред VOA.

Редактор: Цветина Петрова
Източник: Voice of America