Видео: Voice of America/Снимка: iStock
Вижте иновацията, която разгръща вълшебството на Космоса
Любопитни посетители и любители на астрономията се събраха за официалното откриване на WITS Anglo-American Digital Dome към Университета на Витватерсранд (WITS) в Йоханесбург. Съоръжението, познато преди като WITS Planetarium, вече разполага с най-съвременна технология, която предоставя на зрителите уникален и завладяващ поглед към Космоса, разказва Voice of America.
„Този тип преживяване, с 360-градусови изображения и звук, създава така наречената „потапяща среда“. Чувстваш се така, сякаш си част от пътуването – ако летиш през звездите, усещането е, че наистина се движиш сред тях“, обясняват от екипа на планетариума.
Уникална гледка: НАСА засне от Космоса Северното сияние (ВИДЕО)
Най-голямото съоръжение от този тип в Южното полукълбо
Според ръководството на Университета на Витватерсранд, това е най-голямото дигитално съоръжение от този вид в Южното полукълбо. Освен че предлага зрелищни визуални изживявания, куполът ще служи и като образователен център и платформа за сътрудничество между учени, художници и студенти.
Синди Пинар, любителка на астрономията, е един от посетителите на новооткрития дигитален купол. Тя решава да доведе и децата си, за да преживеят заедно вълнуващото пътешествие.
Откриха най-голямата струя, излъчвана от черна дупка, в ранната Вселена (СНИМКА)
От аналогова технология към дигитална епоха
Класическият аналогов проектор Zeiss, който дълго време бе сърцето на планетариума, е заменен с модерна дигитална система. Сега десет цифрови проектора излъчват изображения с ултра-ясна 8K резолюция по цялата вътрешна повърхност на купола.
В деня на откриването посетителите се насладиха на шоуто „Космически сблъсъци“ – една от шестте висококачествени научни продукции, дарени от Американския музей по естествена история в Ню Йорк. Всяка от тези продукции струва около 1 милион долара за нейното създаване, което ги прави ценен принос към науката и образованието в Африка.
Според Бевърли Дамоне от Националната фондация за научни изследвания, дарените филми ще се показват безплатно за публиката в продължение на две години. „Това, че имаме лиценз без задължението да плащаме такси до 2026 година, ни дава възможност да предоставяме висококачествено съдържание на нашите посетители, без да поемаме огромни разходи“, обяснява тя.
Космическа красота: Откриха най-дългата двойка струи, излъчвани от свръхмасивна черна дупка (ВИДЕО)
Наука, достъпна за всички поколения
Филмите ще се излъчват до 2026 година, като дават възможност на хора като Синди Пинар и нейното семейство да се насладят на световно ниво научно образование.
„Беше невероятно изживяване, особено за децата. Те бяха впечатлени и научиха много нови неща“, споделя Пинар. Синът ѝ Кристиан също остана възхитен: „Чувството е съвсем различно – вместо да гледаш клипове в YouTube на телефона, тук наистина преживяваш нещата в реално време.“
След като дарените продукции приключат своя цикъл, WITS Anglo-American Digital Dome планира да създаде собствено съдържание, което ще продължи да вдъхновява и образова бъдещите поколения, разказва Voice of America.
Редактор: Цветина Петрова