През 2025 година за първи път ще се използват нови химични субстанции за гасене

България е на прага на новия пожароопасен сезон. Вече са взети всички мерки за борба с пожарите, а в Казанлък ще действа пилотно иновативна система за ранно предупреждение и борба с пожарите, което ще включва и изкуствен интелект. Все повече започва да се разчита и превенцията при горските пожари. 

Огнеборците продължават да са основната сила за справяне с пожарите, но помощта от въздуха също ще е решаваща.

Четири хеликоптера ще гасят пожари у нас тази година

Главен комисар Алексардър Джартов съобщи, че огнеборците ще разчитат на четири хеликоптера през този пожаро-опасен сезон.

Все повече се разчита на превенцията от пожари, която може да спести милиони разходи.

"Това, което трябва да се прави непрекъснато, е да се предупреждават хората, да боравят много внимателно със запалителни материали, да не палят стърнища, да са много предпазливи", заяви Даниел Митов.

През тази година за първи път ще се използват нови химични субстанции за гасене.

"Идеята е не да се гаси директно пожара, а да се направи една негорима ивица, на 100-200-300 метра от самия пожар, на която да се угаси", обясни главен инсп. Николай Николов.

А в Казанлък започва да работи тестов международен проект за превенция от пожари. Той включва поставяне на датчици на потенциално опасни места.

"Те бързо дават информация, ако се появи пушек. Това става незабелязано даже и за хората, когато се движат в гората, тъй като датчици могат да се поставят на уязвими места", посочи доц. Георги Костов.

В борбата влизат дронове и изкуствен интелект - той ще може да прогнозира развитието на пожара, за да се вземе правилното решение за неговото гасене.

Наред с иновациите, се включват и стари, но ефективни методи за премахването на храстите, които са на стотици декари, а разчистването им с техника е около 1000 лева на декар. За този експеримент вече са привлечени и животновъди от Старозагорско. 

Редактор: Цветина Петкова