Конгресът на местните и регионални власти на Съвета на Европа застава твърдо в защита на човешките права и достойнството на всеки в Европа

Постоянният докладчик по правата на човека на Конгреса на местните и регионални власти на Съвета на Европа Гудрун Мослер-Турнстрьом направи изявление по повод съборените незаконни постройки в квартал „Захарна фабрика” в София.

Ето какво се казва в цялото изявление:

Дълбоко съм обезпокоен от неотдавнашните съобщения за събарянето на ромски къщи в софийския квартал „Захарна фабрика”. Събарянето остави без дом много ромски семейства, включително деца, възрастни хора и хора с увреждания. Събарянето на някои ромски къщи беше извършено въпреки заповедта за спирането му, издадена от Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ).

Ромските семейства, които вече са били в уязвимо положение, са били лишени от жилище и основни условия на живот, без да им бъдат предложени подходящи алтернативни решения за предотвратяване на липсата на дом. В резултат на това здравето и безопасността им са били изложени на риск.

Напрежение в „Захарна фабрика“: Събарят незаконни постройки (ВИДЕО+СНИМКИ)

Конгресът застава твърдо в защита на човешките права и достойнството на всеки човек в Европа, включително ромите. Той също така напомня на властите на всички нива на управление за тяхното задължение да спазват решенията на ЕСПЧ.

Присъединявам се към призива на комисаря на Съвета на Европа по правата на човека Майкъл О'Флахърти и призовавам кмета на София и българските национални власти незабавно да предприемат всички подходящи мерки за защита на засегнатите ромски семейства от бездомност, включително чрез предоставяне на алтернативно жилище или временно настаняване. Тяхната безопасност и достойнство трябва да бъдат зачитани.

Къде ще бъдат настанени обитателите на съборените незаконни постройки в "Захарна фабрика"

Имам готовност да продължа да работя по този въпрос с местните и националните власти на България, включително кмета на София. Това трябва да стане в рамките на текущия ни диалог относно изпълнението на решенията на Европейския съд по правата на човека, свързани с ромските въпроси, и нашата работа по Пътна карта за прилагане на решенията на Съда на местно и регионално ниво в България. Пътната карта трябва да бъде финализирана до началото на юни 2025 г.

Редактор: Виктория Гетова