81-годишният американски ветеран Чък Сиърси си спомня за ужасяващия конфликт

На днешния ден се навършват 50 години от края на Виетнамската война – конфликт, който беляза цели поколения от двете страни на Тихия океан. Половин век по-късно един американски ветеран споделя своята необикновена история и спомени от ужасяващия конфликт, продължил почти две десетилетия. 

В едно спокойно кафене, скрито далеч от шума и трафика на града, 81-годишният американски ветеран Чък Сиърси преглежда на телефона си стари снимки от времето, когато е бил войник.

"Цялата информация, до която имахме достъп относно войната и начина, по който се водеше, сочеха, че няма как да я спечелим. Просто беше невъзможно. Така наречената офанзива "Тет" през 1968 година показа точно това. Стана пределно ясно, не само за нас, а и за целия свят, че това е загубена кауза и нямаше начин Съединените щати да победят", разказва той.

Кои са най-кървавите конфликти в човешката история

След офанзивата, Чък се завръща в Атланта. Там, на 30 април 1975 година, гледа по телевизията как силите на Севера превземат столицата на Южен Виетнам и последният хеликоптер излита от покрива на американското посолство - сцена, която бележи краят на американското участие във войната.


Снимка: iStock

"На 30 април 1975 година, когато танковете преминаха през портите на президентския дворец и войната приключи, бях в Съединените щати и гледах всичко по телевизията. Това за мен беше наистина емоционален момент, защото изпитах огромно облекчение, сякаш тежък товар беше паднал от раменете ми. Войната най-накрая беше приключила", спомня си той.

През 1992 година, когато се засилват очакванията за промяна в отношенията между Съединените щати и Виетнам, Чък се връща обратно, за да вземе участие в програма за рехабилитация на деца с увреждания, причинени от полиомиелит и други заболявания. Той остава във Виетнам и по-късно става съосновател на инициатива, насочена към справяне с болезненото наследство на войната.

"Проектът има за цел да се справи с тежкото наследство от войната - преди всичко с неизбухналите бомби и мини, които и след края на конфликта са ранили или убили над 100 000 виетнамци, както и с така наречения "Агент Ориндж" - мощен хербицид, който е причинил ужасни страдания на хиляди семейства", казва още Чък.


Снимка: iStock

През 1995 година президентът на Съединените щати Бил Клинтън обяви нормализиране на отношенията с Виетнам – година след като Вашингтон отмени ембаргото върху страната. Оттогава двете страни са се превърнали в близки партньори.

"Виетнамският и американският народ винаги ще бъдат приятели. Когато за първи път срещнах генерала на северновиетнамските сили, той посочи ревера ми, на който бяха закачени виетнамското и американското знаме едно до друго и каза - "Нашите страни винаги трябва да бъдат приятели." И аз съм напълно съгласен с него", казва още ветеранът.


Снимка: iStock

Войната във Виетнам продължава почти две десетилетия и отнема живота на близо 60 000 американци, много от които млади войници, призовани на служба. А в самия Виетнам, където конфликтът е известен като "Американската война", загиват около три милиона души

Редактор: Цветина Петрова